Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Karikatür Festivali En Yüksek Katılımla Gerçekleşti

Karikatür Festivali En Yüksek Katılımla Gerçekleşti

ezgi-uzgelULUSLARARASI ESKİŞEHİR KARİKATÜR FESTİVALİ EN YÜKSEK KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Aktiffelsefe ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen, karikatüristlerin ve Eskişehirlilerin merakla beklediği Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin 9.su bu yıl “Dünya Mirası” temasıyla gerçekleşti.

Bu güne kadarki en yoğun eser katılımıyla gerçekleşen festivalle ilgili tabii ki gizli, gönüllü kahramanlar var. Festivale 55 farklı ülkeden, 255 karikatürist, toplamda 866 eserle katıldı. Endonezya’dan Norveç’e, Estonya’dan İran’a, Ekvator’dan Rusya’ya, Küba’dan Bosna Hersek’e kadar geniş bir yelpazede karikatürler geldi. “Dünya Mirası” konusunun seçilmesindeki amaç doğal afetler, küresel iklim değişikliği, savaş ve çatışmalar nedeniyle yok olma tehlikesi altında bulunan kültür mirasının korunması ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak, toplumu düşünmeye teşvik etmek ve en önemlisi toplumu katkıda bulunmaya özendirmekti.

Eskişehir Uluslararası Karikatür Festivali’ni her zaman bir konu belirleyerek gerçekleştiriyoruz. Bu, karikatür festivallerinde çok yaygın bir şey değildir aslında çünkü bir konu verdiğinizde sadece o çerçevede katılım oluyor ve katılan eser sayısı daha az oluyor. Ancak tabii ki bir konu seçmek bize bir tema doğrultusunda, çeşitli konseptlerde festivalden çıkan eserleri sergileme imkânı da veriyor.

ŞİMDİ GELİN BU FESTİVALİN ÖYKÜSÜNÜ DİNLEYİN BENDEN:

Bu festival için konuyu belirlerken GEA Arama Kurtarma Grubumuzun Koordinatörü Sn. Umut Dinçşahin ile görüşüyorduk. Kendisi dünya mirasını korumanın öneminden, GEA ekibimizin bu konuda ülkelere yaptığı danışmanlıktan bahsetti. Doğal afetler ve savaşlarla dünya mirasının nasıl yok edildiği, bunu korumanın, bu konuya dikkat çekmenin ne kadar önemli olduğu açıktı. Konu güzeldi tabii, ancak acaba kaç kişi karikatür gönderir diye düşündüm ve festivalimizin yıllardır en önemli direği, danışmanımız olan karikatürist Tan Oral’a danıştım. Kendisi konuyu onaylayınca da çalışmalar tam hız başladı.

Daha önceki iki festivalde Anadolu Üniversitesi ile çok güzel bir işbirliği yapmıştık. Ancak bu yıl Sn. Yılmaz Büyükerşen’in bunu bizle yapın ricası üzerine bu yılki festivali Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdik. Gerçekten Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kültüre, sanata çok değer ve öncelik veren, bu tarz kültürel faaliyetleri çok başarıyla gerçekleştiren çok özel bir belediye. Sn. Iraz Bayındır belediye tarafındaki her türlü işin mükemmel bir şekilde yürümesini sağlarken, Aktiffelsefe Halkla İlişkiler sorumlusu Bengü Özdemir de gönüllülükle mucizeler yarattı. Böylece hem Büyükşehir Belediyesi ile festivali gerçekleştirmenin onurunu, hem de bu zamana kadarki en büyük festivali gerçekleştirmenin coşkusunu bir arada yaşadık.

Bu festival İstanbul Karikatür Festivali olarak başlamış olup, yıllar içinde, 7. sinden itibaren Eskişehir’e taşındı. Daha önce İstanbul’da da bu festivali düzenleyen ekibin başında olduğum ve Eskişehir sanata çok değer veren, özel bir şehir olduğu için festivali Eskişehir’e taşıma kararı aldık.

DAHA ÖNCEKİ FESTİVALLER

Daha önceki 8 festival de birbirinden ilginç konulara sahipti ve halen o festivallerle kazanılan karikatürler çeşitli şehirlerde sergilenmeye devam etmekte.

  1. Festival, 1999 “Karma Sergi”                         9 Ülkeden, 12 Karikatürist,   36 Eser
  2. Festival, 2001 “Doğu – Batı”                        20 Ülkeden, 59 Karikatürist,   143 Eser
  3. Festival, 2003 “Su ve Yaşam”                     34 Ülkeden, 102 Karikatürist, 297 Eser
  4. Festival, 2005 “Küresel Isınma”                 30 Ülkeden, 118 Karikatürist, 281 Eser
  5. Festival, 2007 “Kültürlerarası Hoşgörü”  35 Ülkeden, 75 Karikatürist, 298 Eser
  6. Festival, 2009 “Enerji”                                 41 Ülkeden , 121 ÜKarikatürist, 299 Eser
  7. Festival, 2012 “Felsefe”                                38 Ülkeden, 137 Karikatürist, 442 Eser
  8. Festival, 2014 “Gönüllülük”                        45 Ülkeden, 163 Karikatürist, 511 Eser

BU YILKİ FESTİVAL AÇILIŞI

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’ndeki festival açılışı da çok görkemli bir şekilde gerçekleşti. Açılış konuşmalarını Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Aktiffelsefe Genel Başkanı Oya Uysal yaptı. Açıkçası daha önce de Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde birkaç açılışa katıldım ama bir sergi açılışında bu kadar kalabalığı ilk defa görüyorum. Açılışta en başta 150 kişi vardı ki paneli dinlemek için de bir o kadar kişi daha geldi. Ayakta panel dinleyen insanlar görmek isterseniz bu panele gelmeliydiniz. Üstelik popüler bir konu olmayan ama insanlık açısından bu kadar önemli bir konu olan “Dünya Mirasını”, “Kültür Mirasını” dinlemeye gelmişti bu kalabalık.

PEKİ, NEDİR BU DÜNYA MİRASI?

Kültür mirası, insanlığın kolektif hafızasını tanımlayan üç boyutlu belgeler, anıtlar, yapı toplulukları, arkeolojik alanlar gibi somut miras unsurları ve törenler, ritüeller, geleneksel danslar, yerel üretimler, bilgi, beceriler gibi yaşayan miras unsurlarıdır. Son yıllarda sıklığı artış gösteren ve etkileri gittikçe artan doğal afetler, küresel iklim değişikliği ve dünyanın farklı coğrafyalarında devam etmekte olan savaşlar, çatışmalar olağanüstü nitelikleri ile insanlığa ilham veren, aidiyet ve devamlılık duygusu sağlayan kültür mirası ve kullanıcılarının varlığını tehdit etmekte ve kolektif hafızanın kaybına neden olmaktadır.

Sergi açılışından sonra, uzman ve karikatürist konuklarla düzenlenen panelde dünya mirasının önemi hakkında bilgi verildi. Paneli yöneten kişi olarak sizlerle panelistlerin paylaştığı en temel ve vurucu fikirleri paylaşmak istiyorum…

Karikatürist İzel Rozental: Gelecek nesillerin geçmişini bilmelerinin, özgür toplum olabilmenin temel taşını oluşturduğunu, ancak geçmişi olan toplumların gelecekleri de olduğunu belirtti.

Doç Dr. Nevra Ertürk: Unesco hakkında, “Dünya Mirası” kabul edilme koşulları hakkında, dünya mirasını neden korumak gerektiği hakkında çok önemli bilgiler verdi. Yukarı Nil Bölgesi’nde inşa edilen Aswan Barajı’nın suları altında kalacak olan Abu Simbel Tapınağı’nın uluslararası bir kampanya ile yapay bir tepeye taşınması ve bu çerçevede birçok ülkenin ortak miras ve belleği koruma yönünde bir araya geliş örneğini anlattı. Eğer miras alanı korunamaz ise listeden çıkabileceğinin bilgisini veren akademisyen aynı zamanda Eskişehir’den de 3 varlığın geçici listede yer aldığından bahsetti. Odunpazarı Bölgesi, Frig Vadisi ve Sivrihisar Ulu Camii.

Doç. Dr. Zeynep Gül Ünal: Şu an dünya üzerinde şiddeti gittikçe artan ve son dönemlerde namlusunu ‘kutsal mimari’ üzerine çevirerek devam eden savaşların da, etki alanları genişleyen doğal afetlerin de kültür mirası ve kullanıcıları üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatmakta yetersiz kaldığını belirtti. UNESCO’nun ICORP komite başkanı olarak bu konunun seçilmiş olmasından dolayı Aktiffelsefe’yi tebrik etti.

Tan Oral: Herhangi bir şeyin varlığından söz etmek, onun hangi zamanda, nerede bulunduğunu söyleyebilmektir diyen Tan Oral, onu daha iyi tanımlamak içinse, o şeyin ne kadar zamandır orada olduğunu ve daha önce nerelerde bulunduğunu hatta geleceğini de bilmememiz gerektiğini belirtti. Dünya mirasını ve kültür değerlerini korumamızın ve kollamamızın görevimiz olduğundan bahsetti.

Karikatürist Willem Rasing: Mirasımızın bina ve anıtlardan çok daha büyük olduğunu, aslında gelişimimizin yüzyılları boyunca yaşattığımız ve yarattığımız her şey olduğunu aktardı. Geçmişin sembolleriyle geleceği yaratabileceğimizden bahsetti.

GEA Arama Kurtarma Grubu Koordinatörü Umut Dinçşahin: Kolektif hafızanın önemine dikkat çeken Dinçşahin, irade ve hafızanın birleşmesinden ilham perilerinin doğduğunu, sanatın, kültürün bu mitik hikâyede olduğu şekilde yaşadığını belirtti ve dünya mirasını, kültürel mirasımızı korumanın Aktiffelsefe’nin ilkelerinin içinde bulunduğuna değindi.

Son olarak, bir kültürel miras sadece bir ülkenin değildir aslında adı üzerinde bir dünya mirasıdır. O nedenle hem kendi ülkemizde hem de dünyada bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak ve onları koruyup kollamak hem ülkemizin vatandaşı hem de bir dünya vatandaşı olarak görevimizdir.

2017-04-27T22:28:44+00:00