70. GEA arama kurtarma tatbikatı 30 Ağustos – 01 Eylül 2013 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirildi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, İzmit, Eskişehir, Van, Antalya ve Adana ekiplerinden toplam 112 operasyon ekibi üyesinin katıldığı kampın ilk günü Bursa Afet Koordinasyon Merkezinde teorik eğitim gerçekleştirildi.

İlk gece yarısı verilen alarmla senaryo gereği Mudanya merkezli şiddetli bir deprem olduğu haberi alan ekibimiz lojistik hazırlığını ve brifingleri tamamladıktan sonra enkaz bölgesine hareket etti. Alan taraması ve binalarda gerçekleştirilen teknik aramaların ardından farklı yaralanmalı kazazedeleri tespit eden ekip crush sendromu, omurga yaralanması, kafa travmaları ve uzuvlarda kırıklar gibi durumlarda sağlık müdahalesinde bulunuldu. Kurtarma senaryolarında dar alanda tünel çalışması, yüksekte çalışma, ipli iniş ve kurtarma sistemleri, farklı yönlerde delik açma, navigasyon ve gps kullanımı yöntemleri kullanarak kurtarma senaryoları gerçekleştirildi.

Enkazda olası yangınlarda yangın söndürme teknikleri, görevli ekip üyeleri afetlerde saha koordinasyonu, ana kamp kurulumu, kriz merkezi ve olay yeri yönetimi, kazazede yakını ve kitle iletişim, basın toplantısı ve röportaj teknikleri konularında pratik uygulamalar yapıldı.

11 farklı enkazda arama, kurtarma, sağlık müdahalesi ve genel operasyon prosedürleri ile ilgili uygulamalı çalışmalar yürütüldü. Tatbikat; ulusal ve uluslararası operasyon ekibi üyeleri ve takım liderleri değerlendirme toplantılarının ardından tamamlandı.