75. GEA Arama Kurtarma Tatbikatı, 26-30 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirdi.
İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, İzmit, Van illerinden 149 GEA Gönüllüsü ile Fransa, İsviçre, Rusya, Nepal, Şili, El Salvador’dan 32 katılımcının katıldığı tatbikatta teorik ve pratik eğitimler gerçekleştirildi.

Tatbikat, 26-28 Ağustos tarihlerinde GEA Eğitim Merkezi ve İstanbul Altunizade Kültür Merkezi’nde teorik eğitimler ile başladı.

Eğitimler sırasında, Nepal Depremi ve Operasyon tecrübeleri aktarıldı. Yıkılmış binaları okuma, operasyonlarda hassasiyetler, GEA Takım Yapısı, afetlerde saha koordinasyonu, enkaz alan yönetimi konularında eğitimler yapıldı.

36 saat sürecek arama kurtarma tatbikatı İstanbul’da bir fabrika binası bir site ve 2 farklı mahalledeki toplam 14 bina enkazından oluşan 4 farkı lokasyonda başladı.

Enkaz ve Simülasyon hazırlama ekiplerimiz tarafından yıkımları sağlanan binalara Kazazedeler yerleştirildi.

Enkazlarda Tünel açma, Yüksekten iple indirme, Dar alanda kırma çalışmaları, Enkaz temizleme çalışmaları, Enkaza yaklaşım, elektronik aletlerle arama çalışmaları, köpekle arama çalışmaları, enkaz işaretleme çalışmaları Destekleme ve Sedye ile yüksekten kazazede indirme çalışmaları gerçekleştirildi….

GEA İnsani Yardım Ekibi saha çalışmaları ile eş zamanlı olarak ana kamp kurulumunu gerçekleştirdi. Ana kamp kurulumu, kamp kurulumu, lojistik, ilkyardım ve insani yardım kriterleri ve hasssasiyetleri eğitimleri aldı.

14-17 yaş aralığındaki gençlerden oluşan Genç GEA ekibi tatbikatta teorik ve pratik eğitimler aldı.