Festivaller şehri Eskişehir’de karikatür meraklılarının beklediği 9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali başladı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde açılışı gerçekleşen ve Büyükşehir Belediyesi ile Aktiffelsefe Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği festivalin bu yıl ki teması ‘Dünya Mirası’ oldu.

Dünya Mirası’nın korunması ve sahip çıkılması konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen festivale 55 farklı ülkeden, 255 karikatürist 866 eserle katıldı.

Açılışa Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Aktiffesefe Genel Başkanı Oya Uysal, karikatüristler ve çok sayıda sanatsever katıldı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’ndeki açılışta konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Eskişehir’in festivaller şehri olduğunu ifade etti. Adar “Gündüz Çocuk Filmleri Festivali’ne akşam ise bu anlamlı Karikatür Festivali’ne ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimiz kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra festivaller şehri olarak anılıyor. Bu festivalde de emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karikatürler kitaplarla anlatılamayacak fikirleri çizgiler ile anlatmayı başaran mükemmel bir sanat. Bu salonda da birbirinden anlamlı birçok karikatür var. Tüm vatandaşlarımızı bu anlamlı sergiyi gezmeye davet ediyorum” dedi.

Aktiffelsefe Kültür Derneği Genel Başkanı Oya Uysal ise sergilenen eserlerin tüm Türkiye’de ve Dünya’da yayınlanması için çalışmaları olduğunu ifade etti. Uysal “Amacımız dünya mirasına, onun doğal afetler, savaşlarla yok olmasına dikkat çekmek. Bu konuda UNESCO’nun komitelerinden biri olan ICORP ile iş birliği yapıyoruz. Daha sonra bu karikatürler hem dünyada hem de ülkemizde sergilenecek. “ dedi.

Sergi açılışının ardından ünlü karikatüristlerin de konuşmacı olarak katıldığı panele ilgi de yoğun oldu. Panelde Tan Oral, İzel Rozental, Willem Rasing gibi ünlü karikatüristlerin yanı sıra Doç. Dr. Zeynep Gül Ünal, Doç. Dr. Nevra Ertürk, Umut Dinçşahin de sanatseverler ile karikatür üzerine söyleşi gerçekleştirdi.