Proje Açıklaması

Aktiffelsefe Eskişehir Şubesi’nde, doğa yürüyüşü rotaları keşfeden ve yedi kişiden oluşan “Doğa Kaşifleri” ekibi Frig Yolunu yürümeye başladı.

Toplam 506 km uzunluğa sahip olan Frig Yolu, Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerinden geçmektedir. Üç ayrı kola ayrılan yolun merkezinde Yazılıkaya bulunmaktadır. Antik dönemde Frig hüküm sürdüğü bölgede, parkur boyunca Frig eserlerini görmek mümkün.

“Doğa Kaşifleri” ekibi 16-17 Eylül 2017’de Frig Yolunun Yazılıkaya-Ağlarca ve Ağlarca-Han etaplarını yürüdü ve tam 20 km yol kat etti. İç Anadolu Bölgesinde, bozkırın kalbinde yürüyen yürüyüşçüler ilk günün sonunda Ağlarca Köyüne 2 km mesafede çadır kurup konakladılar. İkinci gün tüm vadinin en yüksek noktası olan 1630 metre yüksekliğe tırmandılar. Yol üzerindeki yerleşim yerlerinde mola verip, yerli halkla sohbet ettiler ve bölge hakkında bilgiler toplayıp tarihi yerleri ziyaret ettiler.

Doğa dostu yürüyüşçüler aynı zamanda yürüdükleri 20 km boyunca parkur üzerindeki çöpleri topladılar. Kendi yüklerinin yanına birde çöp torbalarını ekleyip ilk yerleşim yerine kadar taşıdılar.

Yürüyüşçüler 20 km’sini yürüdükleri tarihi Frig Yolunun kalan 486 km’sini de zaman içerisinde yürüyüp tüm parkuru tamamlamak istiyorlar.

Frig Yolu Projesi sorumlusu ve Frig Yolu kitabının yazarı Doç. Dr. Hüseyin Sarı’ya destekleri için teşekkürler.