Project Description

15 Ekim 2017 Pazar, saat 08.30’da, Aktiffelsefe Eskişehir Şubesi gönüllüleri yine yollara düştü. Bu kez yolculuk Bozüyük sınırları içinde olan Erikli Köyü’ndeki tarihi Atatürk Köşkü’ne.

18 kişiden oluşan doğa sever ekip, Erikli Köyü’nden başladıkları 6 km’lik yürüyüşle Atatürk Köşkü’ne vardılar. 13 Kasım 2016’da da köşkü ziyaret eden gönüllüler, bu yürüyüşü geleneksel hale getirmeyi planladıklarını da söylediler.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yaklaşırken cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü daha da iyi tanımak için köşke vardıklarında ‘Bir İdealist Örneği: ATATÜRK’ isimli makaleyi okudular.

Gönüllüler sadece köşk ziyaretiyle yetinmeyip dönüş yolunda çevre temizliği de yaptı. Yanlarında götürdükleri poşetleri kullanarak doğaya atılmış her türlü organik olmayan çöpleri topladılar ve köydeki çöp kutusuna kadar taşıdılar.

‘Bir İdealist Örneği: ATATÜRK’

Günümüz dünyası ideal, idealist kavramlarının yeniden gündeme gelmesine şahit oluyor.

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de dünyamızın idealistlere ihtiyacı vardır. Bu kavramları klasik anlamları ile yeniden ele alırken içinde yaşadığımız ülkenin her tür bağımsızlığa ulaşmasını sağlamış bir idealisti; Atatürk’ü inceleyeceğiz. Atatürk ile, bir idealist ne demek, ne anlama geliyor, idealden ne anlamalıyız gibi sorulara cevaplar bulacağız. Her birimizin içinde yatan idealisti daha yakından tanımak için belki de bir fırsat bulacağız. 

Devamı için tıklayınız.