Proje Açıklaması

9.’SU 29 KASIMDA GERÇEKLEŞECEK OLAN ULUSLARARASI ESKİŞEHİR KARİKATÜR FESTİVALİ’NDE BU KEZ KONU: DÜNYA MİRASI.

Aktiffelsefe Eskişehir Şubesi’nde bu sıralar farklı bir heyecan var. Uluslararası Karikatür Festivali’nin bu yıl 9.’sunu gerçekleştiren Aktiffelsefe, konu ile ilgili birçok farklı ülkeden gelen 800’den fazla karikatürün görücüye çıkması için gün sayıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Paydaş Olduk

Konu ile ilgili görüştüğümüz Eskişehir Şubesi halkla ilişkiler sorumlusu Bengü Özdemir: “Bu yılki festival için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile bir işbirliği yaptık, festivali birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu bizim için de bir onur ve gurur kaynağı. Her zaman sanatın ve sanatçının destekçisi olan büyükşehir belediyesi ile festivalin daha çok kişiye ulaşması için çalışıyoruz.” dedi.

Amacımız Dünya Mirası’na Dikkat Çekmek

En büyük amaçlarının Dünya Mirası’na dikkat çekmek olduğunu aktaran Özdemir: “Hepimizin üzerinde yaşadığımız dünya ile ilgili bir sorumluluğumuz var, yapabileceklerimiz var. Doğal afetler, küresel iklim değişikliği, savaş ve çatışmalar nedeniyle yok olma tehlikesi altında bulunan dünya kültür mirasının korunması için bir farkındalık yaratmayı amaçladık. Karikatür sanatı da bir fikri aktarmak için çok sade ve net bir araç. 29 Kasım Saat 18.00 de gerçekleşecek panel için Tan Oral, İzel Rozental gibi isimlerin yanı sıra yurtdışından ağırlayacağımız karikatürist konuklarımız da olacak.” dedi. Festival danışmanlığını yıllardır olduğu gibi bu yıl da Tan Oral yapıyor. Tan Oral başkanlığında düzenleme kurulu tarafından seçilecek olan karikatürler Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde de sergilenecek.

Birçok ülkeden birbirinden değerli karikatüristin eserleriyle katkıda bulundukları festival, 29 Kasım’da başlayacak. Festival içeriği ve etkinlik detayları ise aşağıdaki gibi:

Açılış 29 Kasım 2016 Saat: 18.00’de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir.

  • SERGİLER: 29 Kasım 2106 – 11 Aralık 2016 tarihinde Karikatür Festivali’ne konu olan “Dünya Mirası“ ile ilgili sergi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Festival sergimize, önceki festivallerde olduğu gibi dünyanın önde gelen 200’den fazla karikatüristin katılması bekleniyor.
  • PANEL: Sanat, bilim ve felsefe alanlarında davetlilerin katılımı ile “Dünya Mirası“ konulu bir sempozyum gerçekleştirilerek, aynı tema üzerinde disiplinler arası bir çalışma imkanı yaratılacak.
  • KONSER: AFMA müzik grubunun konseri geçekleşecektir.
  • Tiyatro gösterisi: “Dünya Mirası“ üzerine Aktiffelsefe Tiyatro grubu gösterisi

 

TANITIM

Aktiffelsefe; 1989 yılında kurulmuş; gönüllülerden oluşmuş, toplum yararına faaliyetler düzenleyen, dini, siyasi ve ekonomik bir nitelik taşımayan; bir felsefe ve kültür derneğidir. Kamu yararına düzenlediği faaliyetlerin yanı sıra bilimlerin, sanatların, kültürlerin ve felsefelerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi yolu ile insana ve evrene bütüncül bir bakışa sahip olunmasını amaçlar.

Aktiffelsefe’nin gönüllü olarak düzenlediği faaliyetler arasında; felsefe seminerleri, konferanslar, saydam gösterileri, müzik ve şiir dinletileri, tarihi ve kültürel geziler, çocuk şenlikleri, sosyal yardım kampanyaları, eğitim seminerleri, tiyatro ve dans çalışmaları, spor etkinlikleri, GEA Arama Kurtarma Ekoloji faaliyetleri, fotoğraf yarışmaları, karikatür festivalleri, atölye çalışmaları yer almaktadır.

Aktiffelsefe’de düzenlenen tüm faaliyetler, kendini tanımak ve potansiyellerini geliştirmek, gönüllülük ve vatandaşlık prensipleriyle, enerjilerini toplum yararına ücretsiz olarak yapılan bu faaliyetlere aktarmak isteyenlerin katılımına açıktır.
Türkiye’nin 12 ilinde 19 şubesi bulunmakta olup genel Merkezi Ankara’dır. Eskişehir Şubesi de 8 yıldan bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.
Aktiffelsefe Eskişehir Şubesi