Project Description

8 Ocak 2017 Pazar günü Aktiffelsefe gönüllülerinden oluşan 24 kişilik bir ekiple Eskişehir Kurtuluş Müzesi ziyaret edildi.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim 2016 tarihinde açılmıştır. Müzede, Kurtuluş Savaşı dönemine ait gazeteler ve karikatürlerlerin olduğu birer oda bulunmaktadır. Bu odaların yanı sıra kurtuluş mücadelesini anlatan bir belgesel, gösterim odası ve İsmet İnönü’nün savaş stratejisinden bahsettiği bir strateji odası da bulunmaktadır. Aynı zamanda müze içerisinde bu döneme ait bilgilerin bulunduğu dokunmatik ekranlar bulunmaktadır.

Müze ziyareti sonunda katılımcılar, Kurtuluş Müzesi sayesinde Kurtuluş Savaşı yıllarına ait daha önce görmedikleri, duymadıkları bilgileri edindikleri; müzede bulunan görsel araçların verilen bilgileri daha da pekiştirdiğini, savaş yıllarında insanların yaşadıkları zorluklara rağmen bir amaç için hep birlikte çabaladıklarını görerek tekrar ilham aldıklarını söyleyerek bütün Eskişehirlileri müzeyi ziyaret etmeye davet etti.