Proje Açıklaması

Felsefe, kültür ve gönüllülük alanlarında faaliyetlerini sürdüren Aktiffelsefe Eskişehir, bu yıl kuruluşunun 10. Yıl dönümünü kutladı. Eskişehir Şubesi’ndeki kutlama dernek binası bahçesinde gerçekleşti.

10 yıldır, binlerce gönüllü ve etkinlikle sürdürdüğü faaliyetleri geleceğe taşımaya devam eden Aktiffelsefe Eskişehir, 2008 yılından bu yana etkinliklerini kendi ilkeleri doğrultusunda ve gönüllülerinin gücüyle gerçekleştiriyor. Yaptıkları tüm etkinliklerle; kalıcı olanı, insana özgü olanı ve insan için değerli olanı arayan Aktiffelsefe Eskişehir 10 yılda 95.869 kişinin katılımıyla, 602 faaliyet gerçekleştirdi.

Eskişehir Şubesi olarak, dernek binası bahçesinde 10. Yıl dönümü için dernek üyeleri tarafından bir kutlama düzenlendi. Katılımcılar arasında; Eskişehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden Selahattin Karanfil, Eskişehir Azerbaycan Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın da vardı. Kokteyl ve müzik dinletisi ile başlayan kutlama; konuşmalar ile devam etti. Ardından 10. yıl pastası kesildi. Daha sonra ise, dernek binasında kurulu olan ‘Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası’ konulu 23. Fotoğraf Yarışması sergisi gezildi.

Tüm Aktiffelsefe üye ve dostlarının katıldığı kutlama oldukça coşkulu geçti. Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Tamkan; 10 yıldır tüm belediyelerle, üniversitelerle, basın ve medya mensuplarıyla,  diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olduklarını, her zaman kendilerine kapı açtıklarını belirterek teşekkür etti. Tamkan: “Aktiffelsefe Eskişehir Şubesi Kurucularına, Yönetim Kurulu’na, diğer tüm üyelere ve tüm gönüllülere de teşekkür ederim. Hepimiz daha iyi bir dünya için çalışıyoruz. Birbirinden farklı alanlardaki faaliyetlerimizi gerçekleştirirken, yapılan işbirlikleri daha çok Eskişehirliye ulaşmamızı sağlıyor. Hem Eskişehir’e hem de Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Aktiffelsefe Eskişehir de toplamda 10 yılda  yapılan etkinliklerinin dökümü şu şekilde verildi;

Eskişehir Şubesi olarak 10 yılda; toplamda 4150 kişilik katılımla 187 adet Felsefe ve Psikoloji Seminerleri açılışı, 3498 kişilik katılımla 14 dünya felsefe günü etkinliği, 9331 kişilik katılımla 113 konferans, 1370 kişilik katılımla 9 karikatür festivali sergisi, 60082 kişilik katılımla 114 uygarlıklar atölyesi, cam-çikolata sergisi gibi sanatsal sergiler, 785 kişilik katılımla 37 tai chi chuan açılışı, 833 kişilik katılımla 37 GEA SAR ( arama-kurtarma ekibi) açılışı, 166 kişilik katılımla 9 GEA tatbikatı, 769 kişilik katılımla 8 deprem eğitimi, 2553 çocuğun faydalandığı 10.013 oyuncağın dağıtıldığı 12 oyuncak kampanyası, 177 kişinin yardım gördüğü 7 moral kampanyası( yaşlı evi tadilatları, huzur evi-çocuk yuvası ziyaretleri), 3004 çocuğun faydalandığı 8 çocuk şenliği, 8487 kişilik katılımla 19 fuar ve 664 kişilik katılımla 28 kültürel gezi/bisiklet turu/doğa yürüyüşü vb. etkinliklere imza attıklarını belirten gönüllüler 10. yıllarını kutlamanın heyecanını yaşadıklarını söylediler.