Project Description

Eskişehir Aktiffelsefe Şubemizde 25 Nisan 2017 Cumartesi günü Sn. Gülcan Gelerli’nin sunumuyla Küçük Prens ve Sembolojisi üzerine bir konferans gerçekleşti.

Konferansta Antoine de Saint Exupery’nin her yaştan okura hitap eden kitabı Küçük Prens felsefi bir şekilde değerlendirildi.

Sn. Gülcan Gelerli Küçük Prens kitabı hakkında “bizler bu kitapla birlikte, Küçük Prens’in diğer gezegenlere ve Dünya’ya yaptığı yolculuğa tanık oluyoruz, uğradığı her bir gezegende kendimizle karşılaşıyoruz. Sevgi, dostluk, değer vermek, bağlılık, doğa sevgisi, kendini tanıma gibi erdemlerimizi ve kibir, önyargı, bencillik gibi kusurlarımızı çok saf bir çocuğun yüreğinden görüyoruz. Bu nedenle bu kitabı çok seviyoruz.” dedi.

Yoğun bir ilgi gören konferansta Sn. Gelerli dinleyicilere “Sizi bu kitapta en çok etkileyen bölüm nedir?” diye sorduğunda verilen cevaplardan bazıları şunlardı;

“İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir, gerçeğin mayası gözle görülmez.”
“Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın zamandır.”
“Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha zordur, kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.”

Sn. Gülcan Gelerli’nin konferans notlarından derleyip kaleme aldığı, “Küçük Prens ve Sembolojisi” isimli makaleyi okumak için lütfen tıklayınız.