Nedir Bu Dünya Mirası?

Nedir Bu Dünya Mirası? 2018-01-17T23:22:13+00:00

Project Description

ezgi-uzgel9’uncu Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali bu yıl Aktiffelsefe ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle muhteşem bir açılışla başladı. Sergi 11 Aralık tarihine kadar Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gezilebiliyor. İnanılmaz vurucu eserler var. Kaçırmayın derim.
Festivale 55 farklı ülkeden, 255 karikatürist, toplamda 866 eserle katıldı. Dokuzuncusu gerçekleşen festivalin bu yıl ki konusu ‘Dünya Mirası’ idi. Amaç doğal afetler, küresel iklim değişikliği, savaş ve çatışmalar nedeniyle yok olma tehlikesi altında bulunan kültür mirasının korunması ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak, toplumu düşünmeye teşvik etmek ve en önemlisi katkıda bulunmaya özendirmekti.

Peki, nedir bu Dünya Mirası?
Kültür mirası, insanlığın kolektif hafızasını tanımlayan üç boyutlu belgeler, anıtlar, yapı toplulukları, arkeolojik alanlar gibi somut miras unsurları ve törenler, ritüeller, geleneksel danslar, yerel üretimler, bilgi, beceriler gibi yaşayan miras unsurlarıdır. Son yıllarda sıklığı artış gösteren ve etkileri gittikçe artan doğal afetler, küresel iklim değişikliği ve dünyanın farklı coğrafyalarında devam etmekte olan savaşlar, çatışmalar olağanüstü nitelikleri ile insanlığa ilham veren, aidiyet ve devamlılık duygusu sağlayan kültür mirası ve kullanıcılarının varlığını tehdit etmekte ve kolektif hafızanın kaybına neden olmaktadır.
Sergi açılışından sonra, uzman ve karikatürist konuklarla düzenlenen panelde dünya mirasının önemi hakkında bilgi verildi. Paneli yöneten kişi olarak sizlerle panelistlerin paylaştığı en temel ve vurucu fikirleri paylaşmak istiyorum…

Karikatürist İzel Rozental: Gelecek nesillerin geçmişini bilmelerinin, özgür toplum olabilmenin temel taşını oluşturduğunu, ancak geçmişi olan toplumların gelecekleri de olduğunu belirtti.

Doç Dr. Nevra Ertürk: Unesco hakkında, ‘Dünya Mirası’ kabul edilme koşulları hakkında, dünya mirasını neden korumak gerektiği hakkında çok önemli bilgiler verdi. Yukarı Nil Bölgesi’nde inşa edilen Aswan Barajı’nın suları altında kalacak olan Abu Simbel Tapınağı’nın uluslararası bir kampanya ile yapay bir tepeye taşınması ve bu çerçevede birçok ülkenin ortak miras ve belleği koruma yönünde bir araya geliş örneğini anlattı. Eğer miras alanı korunamaz ise listeden çıkabileceğinin bilgisini veren akademisyen aynı zamanda Eskişehir’den de 3 varlığın geçici listede yer aldığından bahsetti. Odunpazarı Bölgesi, Frig Vadisi ve Sivrihisar Ulu Camii.

Doç. Dr. Zeynep Gül Ünal: Şu an dünya üzerinde şiddeti gittikçe artan ve son dönemlerde namlusunu ‘kutsal mimari’ üzerine çevirerek devam eden savaşların da, etki alanları genişleyen doğal afetlerin de kültür mirası ve kullanıcıları üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatmakta yetersiz kaldığını belirtti. UNESCO’nun ICORP komite başkanı olarak bu konunun seçilmiş olmasından dolayı Aktiffelsefe’yi tebrik etti.

Tan Oral: Herhangi bir şeyin varlığından söz etmek, onun hangi zamanda, nerede bulunduğunu söyleyebilmektir diyen Tan Oral, onu daha iyi tanımlamak içinse, o şeyin ne kadar zamandır orada olduğunu ve daha önce nerelerde bulunduğunu hatta geleceğini de bilmememiz gerektiğinibelirtti.Dünya mirasını ve kültür değerlerini korumamızın ve kollamamızın görevimiz olduğundan bahsetti.

Karikatürist Willem Rasing: Mirasımızın bina ve anıtlardan çok daha büyük olduğunu, aslında gelişimimizin yüzyılları boyunca yaşattığımız ve yarattığımız her şey olduğunu aktardı. Geçmişin sembolleriyle geleceği yaratabileceğimizden bahsetti.

GEA Arama Kurtarma Grubu Koordinatörü Umut Dinçşahin: Kolektif hafızanın önemine dikkat çeken Dinçşahin, irade ve hafızanın birleşmesinden ilham perilerinin doğduğunu, sanatın, kültürün bu mistik hikâyede olduğu şekilde yaşadığını belirtti ve dünya mirasını, kültürel mirasımızı korumanın Aktiffelsefe’nin ilkelerinin içinde bulunduğuna değindi.
Son olarak, bir kültürel miras sadece bir ülkenin değildir aslında adı üzerinde bir dünya mirasıdır. O nedenle hem kendi ülkemizde hem de dünyada bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak ve onları koruyup kollamak hem ülkemizin vatandaşı hem de bir dünya vatandaşı olarak görevimizdir.

Ezgi UZGEL
Ezgi UZGEL’in diğer yazıları için tıklayınız.

Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..