Proje Açıklaması

14 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 16:00’da Aktiffelsefe Eskişehir Şubesi’nde “Sokrates: Nasıl Filozof Olunur?” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansı sunan Gülcan Gelerli, konferansta M.Ö. 470- 399 yılları arasında yaşayan Sokrates’in hayatından, yaşadığı dönemden ve sıra dışı kişiliğinden bilgiler paylaştı. Felsefe açısından önemli bir mihenk taşı olan Sokrates’in yaşadığı dönemde çok fazla değer görmediğinden bahseden Gelerli,  “Sokrates, çağının en bilge kişisi seçildi çünkü hiçbir şey bilmediğini bilen ve kalbini, aklını öğrenmeye açan tek kişiydi.” ifadesi ile onun çok büyük bir filozof olduğunu tekrar vurguladı. Agora’nın onun okulu ve tüm insanların onun öğrencisi olduğunu, sorduğu sorularla insanları uyandırmaktan, onları doğruya, hakikate ve bilgeliğe yönlendirmekten hiç çekinmeyen bir filozof olduğunu belirti.

“Baldıran zehri içerek ölüme mahkum edildiğinde bize hem nasıl yaşanılacağını hem de nasıl ölüneceğini öğretti.” diyen Gelerli onun yöntemini, ”Basit, güvenilir ve kesin, bir o kadar da zor…” diye nitelendirdi.

Anlatımına “Hepimiz Sokrates’le karşılaştık, çünkü hepimiz her gün kendimize sorular soruyoruz, kendimizi tanımak, hayatı anlamlandırmak istiyoruz…”diyerek devam etti.

Son olarak Sokrates’in bir sözüyle konferansı sonlandırdı: “Size yineliyorum ki, erdemi veren zenginlikler değildir. Ancak tam tersine zenginlikleri, gerek kişisel gerek kurumsal avantajların tümünü veren erdemdir. Ben durmaksızın sizleri uyaran bir at sineğiyim.”

Gelerli, bu konularla ilgilenen ve derinleşmek isteyen herkesi Felsefe ve Psikoloji Seminerlerine davet etti.