Buda Kimdir?

Buda Kimdir?

“Huzur İçten Gelir, Onu Onsuz Arama”

Siddiharta Gautama diğer ismiyle‘Buda’ İ.Ö. altıncı yüzyılda Sakya Krallığı’nda (şimdiki Nepal) dünyaya geldi. Babası Sakya kralı Suddhodana, annesi kraliçe Maya idi.

“Siddiharta” sözcüğü, kendisini tamamlamış olan güçlü kişiyi işaret eder “paranormal güç” anlamındaki “Siddihi” kelimesinden gelir. Gautama “inek çobanı” anlamına gelmektedir ve Hindular için Go ineğinin yani evrenin ve dünyanın anasının simgesi olduğunu hatırlatmak gereklidir.

Buda, “aydınlanmış” anlamına gelir; bu dünyanın bütün dillerinde ondan önce ve sonra birçok büyük mistiklere verilmiş bir sıfattır. (lV-V. yy.dan başlamak üzere İsa’ya verilen yunanca ”Christos” sıfatıda bundan daha farklı bir anlama sahip değildir.)

Siddiharta Gautama doğduğu andan itibaren sıra dışı kaderi birçok işaret ile kehanet edilmişti. Babası, kendisinden sonra tahta geçeceği için, onun en iyi şekilde eğitilmesini sağlamıştı. On sekiz yaşındayken, dört testte de, yani koşu, yüzme, binicilik ve okçulukta başarı gösterdiği bir turnuvaya katıldı. Bunun sonucunda Prenses Yasodhara’yı kazandı.

Gençlikleri kralın onlara tahsis ettiği şatafatlı sarayların bahçelerinde geçti. Ama bir gün Siddharta Guatama babasına gelecekteki krallığının başkenti olan Kapilavastu kentini gezip gezemeyeceğini sordu. İşte ilk kez bu gezinti sırasında daha önceki parlak yaşantısı nedeniyle soyutlanmış olduğu yaşamın gerçekleriyle karşılaştı. Kentin içinde dolaşırken, sırasıyla yaşlı bir adam, hasta bir insan ve bir cesetle karşılaştı. Ve ızdırabın gerçeğini insan yaşamının fani doğasını kör edici bir aydınlanmayla olduğu gibi gördü. Ve anladı ki, bu olgular insanlığın tümünü etkiliyordu. Kendisi ise bu ana dek, büyük bir aldanmanın gölgesinde yaşamıştı. Tek oğlu Rahula’nın doğumundan sonra yirmi dokuz yaşındayken krallığını terk etti ve sorularına bir yanıt bulmayı ümit ederek bir derviş oldu.

Altı yıl boyunca Ganj vadisinde dolaştı. Dini öğretmenlere sorular sordu. Vücudunu o kadar sınadı, iradesini o denli denedi ki en sonunda korkunç derecede zayıfladı. Yol arkadaşlarının bazıları için bir örnek konumundaydı. Ama bir gün, gücü tam onu terk edip gitmek üzereyken bir çobanın getirdiği bir tas pirinci kabul ederek perhiz yeminini bozdu. Hem zevk hem de acıdan kaçınan orta yol’u keşfetmişti. Dervişlik alıştırmalarına bir son vererek onları terk etti. Bir akşam, Neranjara nehrinin kıyısındaki Bodhi ağacının altında otururken, Guatama otuz beş yaşında “Uyandırma” ya erdi ve böylece BUDA oldu.

Buda’nın hayatı ve öğretisi hakkında geniş bilgiye yer verilen makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2019-02-15T00:18:59+03:00