Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Değiştiremeyeceğini Düşündüğün Kişileri Nasıl Değiştirebilirsin?

Değiştiremeyeceğini Düşündüğün Kişileri Nasıl Değiştirebilirsin?

ezgi-uzgelBize kendimizi değiştirmeden başkalarını değiştiremeyeceğimiz öğretilir. Bu doğru mudur? Ya biz, zaten sahip olduğumuz bir özelliği karşımızdaki de artık sahip olsun istiyorsak, neyi değiştirerek bunu elde edebiliriz?Özelliklede en yakınlarımız; eşimiz, annemiz, babamız, çocuklarımız ne söylersek söyleyelim artık bizi dinlemeyen kişiler olabiliyor. Mum dibine ışık vermez derler. En yakınına sözler en az etki edebiliyor.

İnsan insanın aynasıdır. Bunu biliyoruz. Etrafımızdaki herkeste özellikle çok yakınlarımızda kendimizde bulunan olumlu ve olumsuz özellikleri aynı şekilde görüyoruz. Kendi kişiliği üzerine çalışmayan bir insan etrafındakilerden sürekli şikâyet ederken aslında kendinde bulunan katlanılması zor özelliklerle ilgili şikâyet etmektedir. Etrafındakilerin hoşgörüsüz olduğunu düşünen en hoşgörüsüz, cimri olduğunu düşünen en cimridir. Büyük bir hocanın söylediği gibi elinde yara olmayana zehir işlemez. Avcunuzda bir yara varsa ve avucunuza zehir konuyorsa canınız acır. Sizde bir açık olması gerekir karşıdaki kişinin o özelliğinden rahatsız olmak için. Kendisi üzerine çalışan kişiler bu yasayı zaten biliyorlar.

Peki, diyelim ki bir özelliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz ve en zor değiştirebileceğiniz en yakınlarınızın da bu özelliği kazanmasını istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Bu konuda bir öğrencimin muhteşem bir zafer hikâyesini anlatmak istiyorum. Bunu kendi karanlık yönü ve gölgesi üzerine çalışarak başarmış bir kişi.

Bir anne düşünün, çalışkan ve düzenli bir kişi. Üniversite sınavına hazırlanan bir kızı var. Kızının odasını toplamasını ve üniversite sınavına çalışmasını istiyor. Bu anne benim bir öğrencim ve hepimiz onun bu özelliklere sahip olduğunu düşünüyoruz. Ergenlik çağında bir gence bir şeyi yapmasını söylediğinizde ne kadar etki eder? Kendi ergenliğimizden veya çocuklarımızdan biliyoruz. Hiç oralı olmaz, ona söyleyerek bir şey yaptırmak mümkün değildir. Bu anne ise felsefe çalıştığı için ve insanın gölge yönleri üzerine yeni bir kitap okuduğu için ‘Ben bu özelliklere zaten sahibim’ demeyi de bırakıyor ve daha derin bir çalışma yapıyor. ‘Evet, düzenli olabilirim ve çalışkan biriyim ama bu konuda daha ne yapabilirim?’ diye düşünüyor. Önce düzenli olduğunu düşündüğü bütün evi aşağı indirip baştan düzenliyor. Bunu da aslında kızının evde olmadığı gündüz saatlerinde gerçekleştiriyor. Sonra bir gün kızı kalkıyor ve odasını tüm ev halkından daha düzenli hale getiriyor. Annesinin tüm evi indirdiğini, düzenle ilgili bir çalışma yaptığını bilmemesine rağmen içinde hissettiği ve gerçekleştirdiği düzen çalışması ne kadar büyüleyici. Bunu gören anne kızının üniversite sınavına çalışması için ne yapabileceğini düşünüyor. Kendisini çalışkan hissediyor ancak şuna karar veriyor. Bugüne kadar yapmayı düşündüğü ama ertelediği tüm işleri alt alta yazıyor ve onları sırayla gerçekleştirmeye başlıyor. Kızı ise derslerine direkt daha iyi bir şekilde çalışmaya başlıyor. Kızı hala düzenli ve hala sınavı için yüksek bir ritimde çalışıyor. Bu, değişikliğin aynı zamanda kalıcı bir değişiklik olduğunu da ispatladı.

Bu gerçek bir hikâyedir ve anne benim okulumda bir felsefe öğrencisidir. Bunu bana anlattığında çok sarsıldım ve tekrar titreşimin sözcüklerden daha yüksek sesle konuştuğunu kavradım. Yani yaptıkların ve hissettiklerin söylediklerinden çok daha önemliydi. Olduğunu düşündüğün şeyin daha derin yönleri vardı. Ve evet, yasa daha derin planda da aynı şekilde çalışıyordu. Yine sen bir adım daha değişmeden karşında değişmesini istediğin kişi değişmiyordu. Ancak sen değiştiğinde en değişmeyeceğini düşündüğün ergenlik çağındaki çocuğun bile değişiyordu.
Şimdi etrafında değiştirmek istediği kişiler olan herkes bu formülü uygulamaya başlamadan önce küçük bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Evet, yapalım yani kendimizde o değişikliği yapalım ve karşımızdakinin değişimini umalım ancak aynen annenin yaptığı gibi de değişmeyecek olsa bile karşımızdakini sevmeye devam edelim.

Sevgiyle kalın.

2017-05-21T23:33:24+00:00