24.02.2004 tarihinde sabaha karşı Fas’da meydana gelen 6.5 şiddetindeki yıkıcı deprem haberini alan ekibimiz alarm durumuna geçti.

25.02.2004 tarihinde sabah saatlerinde bölgedeki durumun boyutlarının anlaşılması, can kaybı sayısının yükselmesi ve ulaşılamayan köyler bulunması üzerine, Fas Krallığı Birleşmiş Milletler Uluslararası Acil Durum Koordinasyon Merkezi –INSARAG-OCHA aracılığıyla tarafından anons edilen uluslararası yardım çağrısının yapılması üzerine hazırlıklarına başlamıştır.

Deprem bölgesine 5 kişilik profesyonel bir takımla ve Tunus Havayollarına TU 217 sefer sayılı bir uçakla Atatürk Havalimanından Çarşamba akşamı yola çıkan ekibimiz, beraberinde ses dinleme cihazı, enkaz altı kamera, termal kamera ve kurtarma ekipmanlarını  götürmüştür.

Uluslararası arama kurtarma ekipleriyle birlikte bölgeye ulaşan ve ilk resmi davet mektubuna sahip Türk ekibi GEA depremden 54 saat sonra Al Hoceima şehrinde çalışmalarına başlamıştır.

Ekibimiz bölgenin ihtiyacına göre çalışmalarını sürdürecektir. Arama kurtarma çalışmalarının bitiminden itibaren, ekibimiz bir süre daha bölgede kalacak, insani yardım ve sağlık hizmetlerinde bulunacaktır.

FAS OPERASYONUNDAN ÖZET BİLGİLER
29 Şubat 2004 itibariyle

1. BÖLGEDE ARAMA ÇALIŞMALARI YAPILDI. ARACIMIZ OLDUĞU İÇİN KİMSENİN ULAŞAMADIĞI (HÜKÜMET YETKİLİLERİ VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER) 9 DAĞ KÖYÜNDE ARAMA ÇALIŞMALARI YAPILDI.
2. İNSANİ YARDIM İÇİN TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILDI. YAKLAŞIK  4.500 kişilik İnsani yardım malzemesinin dağıtım organizasyonu gerçekleştirildi.
4. FAS’DA TÜRK EKİBİ OLARAK BÜYÜK BİR SEVGİYLE KARŞILANDIK VE BİRÇOK YABANCI EKİBİN GİREMEDİĞİ BÖLGELERDE ÇALIŞMALARDA BULUNDUK.
5. SAĞLIK VE TIBBİ YARDIMDA BULUNULDU.
6. OLABİLECEK ARTÇIL DEPREME KARŞI BİR EKİP BEKLETİLDİ.

Tüm GEA Dostlarına teşekkürler…