ŞUBAT 2006

Bu köyde toprak kayması neticesinde 1800 civarında kişi toprak altında kalmış ve 60 civarında kişi sağ olarak kurtulmuştur. 450 kişi de yaralı durumda bulunmaktadır.

17.02.2006 tarihinde Filipinler’in Güney Leyte St. Bernard kasabası yakınlarında Guinsaugon köyünde meydana gelen toprak kayması haberini alan ekibimiz Birleşmiş Milletler ve Filipin Hükümetinden gelen Arama ve Sağlık Ekibi talebi üzerine 3 Doktor, 2 Hemşire, 1 Sağlık Görevlisi ve 3 Arama Kurtarma personelinden oluşan 9 kişilik GÖNÜLLÜ EKİBİMİZİ, ARAMA EKİPMANLARINI ve TIBBİ MALZEMEYİ 21.02.2006 tarihinde  bölgeye ulaştırmıştır.

Ekibimiz kriz masası yetkilileriyle temas ederek, ana kamp yerini belirledi. Ana kampımız kriz masasının yanına kuruldu. Konaklama ekipmanları, 10 günlük yemek ve içecek ihtiyacını yanında götüren ekibimiz çalışmalarına başladı .

Bir canlı arama ekibi ve iki tıp ekibi oluşturuldu. Sağlık ekiplerimiz felaketten etkilenen insanların topla

nmış olduğu alanlardan birisi olan Rey High School’da sağlık hizmeti verdi ve akşam saat 18:00 ile sabah saat 08:00 arasında bölgedeki sağlık hizmetlerine destek verdi. Enkazdan yaralı olarak çıkarılan ve derin yaralara sahip olan hastalara cerrahi müdahale gerçekleştirildi.

Arama ekibimiz doğa şartlarının sertliğine rağmen toprak kayması esnasında kaybolan okul ve binaların aranması konusunda hizmet verdi. Özellikle toprak altında kalan okul enkazının aranmasında görev aldı.

Sağlık ekibimiz aynı zamanda yerleşimcilerin bulunduğu toplanma alanlarında çocuklara yönelik rehabilitasyon amacıyla onlarla oyunlar oynadılar ve yaşadıkları felaketin travmasını azaltmak için gayret gösterdiler. Çocuklara oyuncaklar dağıtıldı ve oyunlarla iletişim kuruldu.

Ekibimiz çalışmalarını tamamladıktan sonra Manila’da Filipin Sivil Savunma yetkililerinin talebi doğrultusunda eğitim çalışmaları düzenlemiştir ve 3 Mart 2006 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

Bir Türk ekibi olarak, coğrafi açıdan bize uzak olmasına rağmen ihtiyacı olan insanlara yardım etmekten ötürü onur duyuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

GEA