Bu harika kitap benim “Aşkta Farklılıklardan Korkmamak” yazımda olduğu gibi bir hikâye ile başlıyor.

Kitabın konusu Futbol, Kişisel Gelişim, Aşk…

Yazarı Edip Uras beni iyi tanıyan biri, ben onu ne kadar tanıyorum bilemiyorum.  Ancak Edip hem futboldan hem de kadından anlayan bir adam. Zekâsına hayran olduğum Edip Bey öyle bir kitap yazmış ki kişisel gelişimle temas etmemiş bir erkek, futbol yoluyla, iş hayatında başarılı olmanın sırlarını öğrenebilir.

Napolion Hill’den birçok altın öğüt içeren bu kitap iş hayatında başarı için, özellikle erkekler için harika bir rehber.

Ben bir kadın olarak baktığımda ise erkeklerin futbola olan tutkusunu anlama imkânı buldum ve bu konudaki önyargılarımı yıktım. Hatta futbol dili kullanmaya başladım. Geçen gün arkadaşlarımla buluştuğumda bana bir erkeği sordular, ben de küme düştü dedim. Öğrenmişim sanırım…

Hatta bu kitapta öğrendiklerim, bundan sonra hayatıma giren, birlikte iş yaptığım erkekleri futbola olan yaklaşımları ve futbol izlerkenki tavırları ile değerlendirmemi bile sağlayacak diye düşünüyorum. Çünkü anladım ki ilişkilerine de futbola yaklaşır gibi yaklaşıyor erkekler. Futbol izlerkenki tavırları tutkulu, öfkeli, umursamaz, yargılayıcı, yüceltici vb. her neyse hayatlarındaki kadına olan yaklaşımlarıyla son derece benzer. Çok sevdiğim babamı düşündüm bir an, normalde çok sakin bir tavır içinde olan o kültürlü edebiyat hocası, futbol izlerken ne kadar tutkulu ve heyecanlıydı. Sonra düşündüm gerçekten sevdiklerine sahip çıkan sevgi dolu ve tutkulu bir erkekti. Onun gibi bir babam olduğu için çok şanslıyım.

Futbol Terapi’nin bana öğrettiği diğer bir şey Mancester United’ın efsane teknik direktörü ya da İngiliz futbolu ağzıyla menajeri başarı abidesi Alex Ferguson’dan bazı dersler oldu:

  • Olayların içinde ol; ama gözlemci olarak. İçinde tamamen kaybolma: Çok daha başarılı olursun. Başarılı olduğum işlerde bunu zaten yaptığımı gözlemledim. “Gözlem yapmayan ölüdür” der filozof. O yüzden olayların sarpa sardığını hissettiğimiz an dışarıdan bakmalıyız bir kez daha. Bedenin içinden çıkıp ruhla, kuşbakışı olaylara baktığında bütünü çok daha iyi görür insan.
  • En iyi takımın bile 4-5 ömrü var sonra yenilenmesi gerekir: İçimizdeki erdemler ve kusurlar da bizim kişiliğimizin oyuncuları. Onlarla çalışmamız, değişimden korkmayarak tekrar tekrar yenilenmemiz, gerektiğinde eski kalıpları kırıp yeni bir başlangıç yapmayı bilmemiz gerek. Zaten dediği gibi 4-5 yılda bir köklü bir değişiklik belli ki gerekli.
  • Başarı için tüm teknoloji ve tüm imkânları kullan: Evet başarı için onlarca ölçümler yaptıran sağlık tesisleri kurduran bu efsane menajerin en çarpıcı adımı ise haftada 2 kez oyuncularına yoga yaptırması. Modern yöntemler başarı için kullanılmalı; ama antik olanlardan vazgeçmemeli, onlarda çok büyük bilgelik var. Herkesi Yoga Okulu’na Tai Chi ve Yoga yapmaya beklerim. yogaokulu.net
  • Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma: Bunu biliyorum diyeceksiniz ben de soracağım peki yapabiliyor musunuz? Ben de teorisini biliyorum. Ancak tam bu kitabı okumadan önce kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkasına yaptım, pişman bile olmadım. Sonra öğrendim ki kişi de bana aynısını yapmış. Sarsıldım. Sanki 17 yıldır felsefe çalışan ben değilim. Karma ile ilgili ders ver sonra git karşındakinin gözünü oy. İyi oldu bana, bu kitap da tam üstüne geldi. Çok emin bir şekilde kendime yapılmasını istemediğim şeyi başkasına yapmamaya, hatta en zayıf en kırılgan olduğum alanda bile yapmamaya karar verdim.

Evet, bu harika kitabın sitesi de var http://futbolterapi.com/ . Hatta kitapla birlikte dinlenen müzikleri de var. Okumakta fayda var.

Son olarak: Ezgi’ye sorsan Edip Uras kimdir?

Edip Uras kadınların kalbini açan adamdır. Erkekleri de kendimizi de anlamayı kolaylaştırandır. Senin zekânda, bilgeliğinde bir adamla karşılaştığım için mutluyum. Sen, biz kadınlara bir armağansın…