Gelecekteki İnsan

Gelecekteki İnsan

Günümüz insanı hakkında çok fikrimiz var, belki biz de onlardan biriyiz. Peki ya gelecekteki insan nasıl bir insan olacak? Bazı öngörülerde bulunmak isterim:
1. Hem kendi kimliğinin farkında olan hem de büyük bir birlik fikrine sahip olan. Kim olduğunun kendi kökeninin, kendi inancının farkında bununla birlikte insanlarla çok kolay birlik oluşturabilen.
2. Hoşgörülü. İnsanları özelliklerine göre yargılayan değil, her farklılığın birlikte yaşam için bir renk olduğunu kavrayan.
3. Bütünü kavrayabilen. Kendi küçük dünyasında sadece kendi isteklerini fark etmenin ötesine geçen, bütünü fark edebilen.
4. Yaptığı işlerde kendi çıkarını değil tüm insanlığın faydasını gözeten. Gelecekte insanların en değer verdiği şey yaptığın işin diğerleri için faydalı olması olacak.
5. Görünenin ardındaki görünmeyeni görebilen. Her olayın ardında onun nedenselliğini görebilen. Olayları sonuca göre değil nedenselliğini kavrayıp ona göre değerlendirebilen.
6. İlişkilerinde çıkardan çok kendi ruhsal gelişimini ilerletmeyi arayan bir kişi. Karşısındaki kişiyi ondan alabildikleriyle değil, onunlayken ruhsal olarak ne kadar geliştiğiyle değerlendiren.
7. Kendi fikirlerini oluşturabilecek felsefi eğitimi almış ve muhakeme yeteneği kazanmış. Böyle kişileri yanıltmak mümkün değildir.
8. İnançlı. Burada kastettiğim kutsal ile olan bağ. Felsefi olarak, Plotinus’un diliyle ifade edersem “Mutlak Bir” fikrine sahip olmak.
9. İnsanları cinsiyet ve yaşa göre değerlendirmeyen onların ardındaki ruhu ve kapasiteyi kavrayabilen.
10. Başkalarının maddi beklentileri yerine kendi hayallerini gerçekleştirmeyi bilen.
11. Maddesel objelere değil bilgeliğe aşık, bir hakikat aşığı.

Bu özellikler gelecekteki insanlığa yakışmaz mıydı? Peki ya bize yakışmaz mıydı? İlle de geleceği beklemek mi gerekli? Şimdiden bunların hangisini kendinize uygun bulduysanız yaşamaya başlamaya ne dersiniz? Gelecek bugün atılacak tohumlardan yeşerecek. O zaman şimdiden sevgi, hoşgörü, basiret, birlik tohumları ekmek en güzeli olmaz mı?

Güzel bir dünya hayal edip onu gerçekleştirmek dileğiyle.

2017-12-29T17:08:40+00:00

Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..