Artık popüler olmayan pek çok şey arasında hayatın kahramanlık anlamı, yani kahramanlık eylemi de bulunmaktadır. Kahramanlar ile ilgili olanlar kitaplarda kalmıştır. Üstelik bunlara tarih kitaplarında bile değil, aksine çocuklar için yazılan fantastik hikayelerde rastlanmaktadır. Sıradan psikologlar o hikayelerin çocuk zihnini bozduğunu ifade etmek için mücadele etmediklerinden, kağıt veya film şeridinin kahramanlarıyla çocuklara zaman geçirtilmektedir.

Belirlenmiş modalara rağmen hayat, kendi zengin vitrininde kabul etmeye hazır olduğumuzdan çok daha fazla kahramanlıkları bize sunmaktadır. Büyük kişilikler, kıskanç eleştirilerin karanlığına rağmen zaman içerisinde kendi ışığıyla parlamaya devam edenler değildir.

İnsan seviyesine has bir çabayla gerçek kahramanlıklar gerçekleştiren günümüzün kahramanları söz konusudur. Her birinin kendi ölçüsü vardır. Her birinin kendi duyguları, fikirleri, hayalleri ve hırsları vardır. Her birinin değişmek, iyileşmek, bulunduğundan birazcık daha farklı bir dünya bırakmak için arzuları vardır. Ve orada her birisinden tüm bu özellikleri ile günümüzün kahramanı bulunur. O, bahsettiğimiz şeylerin çoğunu veya azını elde etmek için gayretli bir şekilde çalışandır. Yetenekli bir yazar bu adı olmayan kişiliklere ait olayları toplarsa ve sözlerle onlara ifade ettirirse, kişilik ve olayları kahraman ve kahramanlıklara dönüştürecektir, çünkü her dakikanın cesareti ve her tecrübenin değerini vurgulamayı bilecektir.

Klasik felsefe, kahramanları överek onların herkes tarafından tanınmasını sağladığı zamanlarda inanıyorum ki, sadece biyolojik veya psişik yetenekten, olağanüstü olaylardan veya kahramanca savaşlardan destek almıyordu. Her birimize kaderin sunduğu savaş alanlarından, hayatımızdaki sadelikten söz ediyordu. Ben, o kahramanları örnek almak için sessiz ve ince bir daveti birkaç filozofta gördüğüme inanıyorum.

Hayatın kahramanlık anlamı ne bir savaş meydanında ne de zaferle çıkabileceğimiz zor bir fırsatta dahi bitmez. Onun için hayattaki bir fırsattan değil, hayatın anlamından bahsediyoruz. Hayatın anlamı, genel bir yön gibi az çok kavisli, bizi bir son noktaya götüren patikadır.

Ve artık kahramanlık, gün be gün her eylemdedir, fiziki yapımızdan ruh ve zekamızın inceliğine kadar ortaya koyacağımız tüm güçlerimizin bir denemesi gibidir. Bazı defalar düşeceğiz ve ihtiyaç olduğunda kaç sefer gerekiyorsa tekrar kalkacağız.

O halde, sendeki kahramanı hala hissetmiyor musun? Ona içinde bir yer hazırlarsan, onun kendi içinde bir sütun gibi büyüdüğünü göreceksin. Bu kahramanlık eylemine bir davettir: Herkes cahillik ve şımarıklığın adına yok olmakta ısrar ederken; doğal felsefe adına farklı olmak, iyi olmak, açık olmak, dürüst ve akıllı olmaktır.