Işık Saçan Bir Kutun Olsun İster Misin?

Işık Saçan Bir Kutun Olsun İster Misin?

ezgi-uzgelEskişehir’deki İskenderiye Kütüphanesi her gününüzün ışıklı olması için bir ışık kutusu tasarladı. Böylece 365 gününüz de ışık doluyor.

Öncelikle biraz kütüphaneden bahsetmek isterim. Eskişehir’deki İskenderiye Kütüphanesi bu şehirdeki felsefe okulu olan Aktiffelsefe’nin içinde bulunan kütüphanedir. Kütüphanenin isminin İskenderiye olarak seçilmesi tabii ki tesadüf değildir.

İskenderiye Kütüphanesi, MÖ 3. Yüzyılda II. Ptolemy, Aristo’nun öğrencilerinden Demetrios’un tavsiyesi ile ismini de aldığı Mısır’ın İskenderiye kentinde kurulmuştur. İskenderiye, Büyük İskender’in daha küçük illeri birleştirerek kurduğu bir liman kentidir.

II. Ptolemy bu kentteki bilim sanat ve kültürü geliştirmek için kütüphane, müze ve bilim felsefe okullarını bir araya getirerek İskenderiye Kütüphanesi’ni oluşturmuştur. Böylelikle İskenderiye kenti kısa zamanda bilim ve sanat dünyasının merkezi haline gelmiştir.

Kütüphane kurulurken hem doğu hem de batıdan esinlenmiştir. Dönemi itibariyle Helenistik çağın etkisi altındadır. Hem batı hem de doğu eserleri kütüphanede toplanarak bilginin merkezi haline gelmiştir. Latin, İbrani, Mısır, Asur, Çin Roma Ortadoğu ve Hindistan dillerinden Yunancaya çeviriler yapılmıştır.

Kent bir liman kenti olduğu için özellikle ticari işler için kente gelen kişi sayısı çok fazladır. Hükümdarın emri ile her gelenin üzerindeki kitaplar aranmış, kütüphanede olmayan kitaplar varsa el konulup kütüphaneye alınmıştır. Hatta yazarların kendi orijinal eserleri alınıp kopyaları kendilerine gönderilmiştir. Bunun dışında dünyanın birçok yerine gidip kaynak toplayan araştırmacılar bulunmaktaymış. Gelen kaynaklar bir ekip ile tasnif edilip kütüphaneye yerleştirilmiştir.

İskenderiye Kütüphanesi sadece bir kütüphane değil, aynı zamanda yükseköğrenim veren ve araştırmalar yapılan bir okul ve bir müze olması ile bilim ve sanatın merkezi olmuştur.

Her şeyden önemlisi bu kütüphane kuruluş amacına ulaşarak çağları etkileyen çalışmalar ile bilim sanat ve felsefenin merkezi olmuştur. İnsanlığı kültürle buluşturarak 7yy boyunca varlığını sürdürmüştür.

İşte bu yüzden şehrimizdeki felsefe okulunun kütüphanesi de bu ismi almıştır. Şimdi kendileri yeni bir proje ile karşımızdalar. Her güne bir ışık kutusu olarak isimlendirdikleri harika bir kutu tasarlamışlar. Bu kutunun içinde büyük filozofların, bilgelerin, önemli tarihsel karakterlerin günümüze ışık tutacak, seçilmiş 365 tane sözü bulunmakta. Her bir söz bilgelik ateşini her gün yeniden tutuşturmaya ve canlı tutmaya yardım edecek 365 tane ışık.

Şimdi bu ışık kutusundan sizin için seçtiğim birkaç söz:

“Eğer mutlu bir yaşam istiyorsan bir ideale bağlan, insanlara ya da eşyalara değil.” Einstein

“Adalet kâinatın ruhudur.” Ömer Hayyam

“Aşksız yaşama ki ölü olmayasın, aşkla öl ki diri olasın.” Mevlana

“Kahraman bedenin değil ruhun ölümünden korkar.” GiordanoBruno

“Ne geriye bak kızgınlıkla, Ne de ileriye korkuyla… Sadece etrafına bak. Farkındalıkla”James Thurber

“İyi veya kötü insan diye bir şey yoktur. İnsanlar iyi veya kötü olmayı düşünceleriyle belirlerler.”

William Shakespeare

“Bir tek kişinin ruhuna dokunmak bile dünyayı değiştirmektir.” Eddi Anter

“Vaktinden önce mutsuz olma.” Seneca

Bunun gibi daha birçok ilham verici sözle dolu olan bu ışık kutusunu düşük bir meblağ karşılığında aşağıdaki 2 adresten edinebilirsiniz ya da adresinize kargo ile gönderilmesini isteyebilirsiniz.

Aktiffelsefe İskenderiye Kütüphanesi: Işıklar Mah. Gültuğrul Sok. No:6 Telefon: 0 222 220 51 66

ToysUp: Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü 1 Cad. NO:26

2017-04-27T22:47:18+00:00

Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..