Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Kamboçya

Kamboçya

ezgi-uzgelYolculuk Vakti, Bu Sefer Kamboçya

Faklı ülkelere gitmeyi, seyahat etmeyi kim sevmez? Hele felsefe çalışıyorsanız o ülkenin kültürünü, insanlarını, onlara yön veren felsefeyi çok merak edersiniz.

Felsefe çalışmadan önce de o kadar seyahat etmiştim ancak Londra’da British Museum’da Rosetta Taşı’nın neden özel bir yerinin olduğunu, ne anlama geldiğini maalesef o zaman anlayamamıştım. Şimdi yıllardır çeşitli kültürlerin sembolojilerini çalışan biri olarak seyahat etmenin anlamı inanılmaz farklı. Seyahat etmek her ülkeyle, o ülkenin insanıyla, tarihi dokusu ve eserleriyle gerçek bir bağ kurma imkânı sağlıyor.

Geçen sene çok değerli arkadaşım Duygu özel bir turla gideceğimiz Kamboçya gezisine beni davet etti. Angor Wat’ı görmek istediğimi biliyordu. Aynı zamanda bu tarihlerde bir güneş tutulması gerçekleşeceğini ve bunu da Angor Wat’ta izleyeceğimizi söyledi. Hemen evet dediğimi hatırlıyorum. Ve şimdi zaman geldi.

Çeşitli ezoterik kaynaklarda Atlantis’e kadar dayandırılan bir kökeni olan Angkor Wat artık sadece birkaç gün uzaklıkta. Gezinin daha anlamlı ve derin yönünü o ülkeyi yaşadıktan sonra yazmak istiyorum. Bu yazı küçük bir ön hazırlık olsun.

Kamboçya bir zamanlar Khmer İmparatorluğu olarak bilinen bir krallık. Komşuları Tayland, Laos ve Vietnam. Başkenti Phnom Penh ve 15 milyon nüfusu var. Bu ülkedeki en önemli eser Angkor Wat. Bu tapınaklar kompleksi Siem Reap kentinde yer alıyor ve zamanında Kral 2. Suryavarman adına yapıldı. Dünyadaki en büyük dini kompleks olarak geçiyor. Zamanında bir Hindu tapınağı olarak inşa edildiği söyleniyor, şu anda Budist bir tapınak olarak kullanıyor. Geniş hendeklerle çevrili Angkor Wat, Hint Tanrısı Vishnu’ya adanmış. Angkor Wat’ta beş büyük tapınak yer alıyor; Kravan, Srah Srang, Banteay Kdei, Ta Som, Neak Pean ve Preak Khan. Bu tapınakların 5 kulesi Hint tanrılarının ibadet ettiğine inanılan Meru Dağı’nı temsil ediyor.

Anghor Wat tapınak kompleksi sularla çevrili. Tapınağın dışarısı dünyayı, kanalın içindeki su ilksel suları ve tapınak kompleksi cenneti temsil ediyor. En büyük tapınak olan Angor Wat ise, en alt katı cehennem ki burada duvarlara Ramayana öyküsü oyulmuş.

Kamboçya o kadar Angkor Wat ile özdeşleşmiş ki ülkenin bayrağında bile resmi yer alıyor. Her yıl 2.000.000 dan fazla turist burayı ziyaret ediyor.  Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alıyor.

Kamboçya için kapıda vize alınabiliyor. Ülkede her şey oldukça ucuz ancak Türkiye’den uçuş fiyatlı.

Gitmişken tabii ki Lara Croft filminin de çekildiği gizemli Ta Prohhm antik tapınağını ziyaret edeceğiz. Tapınaklar arasında fillerle seyahat edeceğiz. Gün doğumu ve gün batımını izleyeceğiz ve güneş tutulmasına bu büyülü mekânda şahit olacağız. Ve Kamboçyadayken o ülkeyi şu anda var olan ve olmayan tüm duyularımızla yaşayacağız.

Bu gezinin bende bırakacağı izlenimleri sizlerle de paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Dönüşte görüşmek üzere…

 

2017-04-27T23:31:35+00:00