Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Konsantrasyon

Konsantrasyon

ezgi-uzgelGeçen hafta Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından Azerbaycanlı Üniversite öğrencilerine yönelik 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı süresince düzenlenen BUTA-Sertifika Eğitim Programı dâhilinde ‘Hedefe Yönelik Konsantrasyon’ semineri verdim. Bu seminerden birkaç detayı sizinle paylaşmak isterim. Herkes konsantrasyonunun az olduğundan şikâyet eder. Ancak nedir bu konsantrasyon ve nasıl gelişir?

Konsantrasyon nedir: Ayrılmış ve dağınık olan şeyleri bir araya toplamaktır. Evi toplamak gibidir. Konsantrasyon iradenin belirlediği bir alanda dikkatin belli bir şekil ve süre boyunca daralması, yoğunlaşmasıdır. Konsantrasyon görünenin ötesindekini görmemizi sağlar.

Bir Zen öğretmenine sormuşlar; Nasıl hep derin bir konsantrasyondasın? O da cevap vermiş; Ben yürüyorsam yürürüm, yiyorsam yerim, konuşuyorsam konuşurum. Zen hikâyeleri hep böyle sadedir. Size basit geldiyse bu cevap, kendinize sormanızı öneririm. Ben gerçekten yürüdüğüm zaman yürüyor muyum yoksa kafamdan bin tane fikir mi geçiyor? Yemek yerken orada mıyım yoksa aklım seyahatte mi? Konuşurken konuşuyor, dinlerken dinliyor muyum gerçekten? Konsantrasyonun anda olabilmek ile ilgisi büyüktür.

Aynı zamanda bir şeye yaklaşarak detayını görmek gibidir. Mesela uzaktan baktığım tablo hakkında az fikrim var. Yaklaştıkça daha çok farkında olabilirim, daha çok şey bilebilirim. Bu yaklaşma süreci konsantrasyondur.

Çoğumuz zaman zaman zihnimizin dağınıklığından, belirli bir konuya odaklanamamaktan şikâyet ederiz. Bu yüzden ihtiyacımız olan şey yaptığımız iş her ne olursa olsun ona tam olarak odaklanmak ve onu iyi bir şekilde yapabilmeyi istemektir. Ama gerçekten istemek. Eğer sürekli isteklerimiz değişiyorsa biz istemeyi bilmiyoruz demektir.

Başarılı bir kimse, sporcu, sanatçı, politikacı, bilim adamı, gezgin, filozof, tüccar vs. bize başarısının sırrını konsantrasyon disiplini olarak açıklar. Ampulü bulmak, telefonu icat etmek gibi hedefler için kaç deneme yaptılar biliyor musunuz? Bir kişi bir seminer vermeden önce kaç yıl onunla ilgili eğitim aldı kaç kitap okudu, kaç egzersiz yaptı, hayatına nasıl geçirdi bütün o bilgileri?

Konsantrasyon bozukluğu daha çok hırs odaklı batı dünyasında yaygın. Çünkü kişi hem başarmak istiyor hem de konsantrasyon kabiliyeti çok zayıf. Dikkati dağıtan çok fazla değişkenle de bir arada yaşanmaya çalışıyor. Kişinin ne telefonu susuyor, ne e-postası duruyor, sosyal medyası sürekli onu çağırıyor…

Konsantrasyon konusundaki tüm öğreti ve egzersizler Doğu kaynaklı. Doğu felsefesine göre zaten konsantrasyon ruhsal yolculuğun ilk adımı gibi 3 temel aşamadan bahsedilir;

  1. Dharana; Belli bir alan konusunda açık görüş kazanmaktır. Konsantrasyon’dur. Kendi içimize konsantre olmak, camı temizlemek gibi, daha net görmeyi sağlayandır. İçeri doğru bir harekettir, dikkat gerekir.
  2. Dhayani; Meditasyondur, konsantrasyon yoğunlaşmak ise, meditasyon konsantrasyondaki görüşü muhafaza etmek ve yaymaktır.
  3. Samadhi; Kontemplasyon, kendine bakmaktır, fakat ben, merkez alınmadan. İçimizdeki herhangi bir yüksekliğe değil, artık zirve noktasına bakmaktır, taraf olmayana, nihai olana bakmaktır.

Yani hem dünyasal hem ruhsal olarak yol almak için ilk adım konsantrasyondur. Konsantrasyonla ilgili zaman zaman dizi seminerlerde açılıyor Aktiffelsefe’de. Birlikte konsantrasyon egzersizleri yapıyoruz. Çünkü fizik bedenini güçlendirmek istediğinde nasıl egzersiz yapman gerekiyorsa, zihnimizi de güçlendirmek için ona yönelik egzersizler yapmak şarttır.

Bununla ilgili tavsiye edebileceğim harika bir kitap var. Ernest Wood’un yazdığı Zihinsel Konsantrasyon kitabı. Bu kitapta 36 adet konsantrasyon egzersizi bulunuyor. Mutlaka size de hitap eden konsantrasyonunuza yol aldıracak egzersizler mevcuttur.

Konsantrasyon ile zihnin gücünü keşfetmeniz ve istediklerinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle…

2017-04-20T23:15:43+00:00