Mutlak Okunması Gerekenler

Mutlak Okunması Gerekenler

Psikoloji ve Ezoterik Felsefe Kitaplarında Mutlak Okunması Gerekenler:

Bhagavad Gita – Binlerce Yıllık Hint Bilgeliği Hazinesi

Bhagavad_GitaBu kitabı 18 yıl önce ilk defa okudum ve derinden etkilendim. Kutsal Ezgi anlamına gelen bu kitap binlerce yıllık Mahabharata destanının içinden bir bölüm. Antik Hindistan’ın manevi dünyasını, düşüncelerini, değerlerini ve yaşamı algılayışını keşfetmek için eşsiz bir eser olan Mahabharata’nın -‘Büyük Bharata Soyu’ anlamına gelir – belki de en önemli bölümü, felsefi ve mistik kalbi, öğretileri sentezleyerek dile getiren Bhagavad Gita’dır. Doğu bilgeliğinin binlerce yıldır birçok insan için ilham kaynağı olmuş ve derin izler bırakmış bir eserdir.

Bu kitapta aslında birbiriyle akraba iki ailenin mücadelesi anlatılıyor gibi dursa da içindeki semboloji çok derin. Bir aile içimizdeki erdemleri temsil ederken diğer aile ise içimizdeki kusurları temsil etmektedir. Buradaki savaş sembolik bir savaş olup aslında amaç insanın kendisini tanımasıdır. Kendini tanıyan kişi kendi olumlu ve olumsuz yönlerinin yani erdemlerinin ve kusurlarının farkına varan ve aslında kendi içindeki kusurlarla mücadeleyi başlatan kişi oluyor. Kitapta kusurları temsil eden aile her toprak parçasını ve her yerin yönetimini kendisi için istiyor ve erdemli olan aileyi sürekli olarak sürgüne gönderiyor. Aynı şekilde içimizde de eğer erdemlerin tarafında olmazsak kusurlar tüm benliğimizi ele geçiriyor. Biz farkında olsak da olmasak da içimizde bir mücadele var. Bu kitap “tarafını seç ve kendi iç dünyanda bir uyanış yaşa” diyor.

Sessizliğin Sesi – “Tibet’in Kadim Bilgelik Kitabı” – Helena Petrovna BLAVATSKY

Sessizliğin_SesiTibet’i oldum olası merak etmiştim. Birkaç yıl önce Tibet’e seyahat ettiğimde oradaki atmosferden, insanların kutsala olan bağlarından ve doğallıklarından çok etkilendim. Sessizliğin Sesi insanın iç sesini duyması için insanı teşvik eden harika bir kitap.

Bu kitap insana kendi dünyasından biraz sıyrılıp antik yıllara dönmeyi ve Tibet halkının kültürüne bir kapı açmayı sağlıyor. Bakalım, Tibet halkı böyle bir yaşama nasıl bakardı? Onlar için “fırsatlarla” dolu bir yaşam mümkün değildi, elbet. İklim koşulları çok sert olan bu yörede insanlar hayatta kalmak için belli ve karmaşık olmayan daha direkt çözümler bulmalıydılar. Hayata bir anlam yüklemek zorundaydılar; çünkü bizim her geçen gün sayısı artan mağazaların arasından hangi ayakkabıyı alsam diye gezdiğimiz vakitte muhtemelen onlar Himalayalar’ın arasındaki sert iklimde “yarın da hayatta kalabilirsem bu yaşamımın o gününü neye adamalıyım?”, “hayatın anlamı ne?” diye bakıyorlardı. Belki biz de onların felsefelerinden Madam Blavatsky sayesinde ilham alabiliriz ve hayatın renkli gürültüsünün ardında sessiz bir anlam yakalayabiliriz.

Günlük Kahraman – Delia Steinberg GUZMAN

Günlük_KahramanGünlük Kahraman, her yaştan okuyucuya hitap eden, günlük yaşama dair pratik analizler ve çözümler sunan ve 30 makaleden oluşmuş derleme bir kitap. Kitap, kendi günlük savaşımızın içinde korkmadan ileri doğru bakan ve gelecek yeni zorluklara karşı hazır bekleyen, içimizdeki günlük kahramana sesleniyor. Aynı zamanda, bu kahramanı her daim ayakta tutacak olan klasik tarzda felsefe ile okuyucusunu buluşturuyor. İsmini içindeki en güzel makaleden almış bir kitap. İçinde çok ilginç konularda makaleler bulunuyor. İlham, eleştiri, özgürlük, saldırganlık, acı, kriz, zaman, kendine güven, aşk, cesaret ile ilgili güzel felsefi ve psikolojik bilgilerle dolu, ruhun diliyle yazılmış bir kitap.

Doğu’nun Mücevherleri – Her Güne Bir Bilgelik Sözü – Helena Petrovna Blavatsky

dogunun-mucevherleri-kapakDoğu’nun Mücevherleri eseri, bize her güne bir bilgelik sözü hediyesi ile yayınlandı. Bu değerli eser yıllar önce kadın filozof Helena Petrovna Blavatsky tarafından derlenen özdeyiş ve talimatlarla doludur. Eser Türkçe’ye değerli arkadaşım, astroloğum ve öğrencim olan Duygu Alkan tarafından çevrildi ve Yeni Yüksektepe Yayınları’ndan yayınlandı.

Eserde her ayın başında bir önsöz var. Sonrasında her güne bir bilgelik sözü düşüyor. Harika bir doğum günü hediyesi, çünkü insan kendi doğum gününe denk gelen bilgelik sözünü merak ediyor. Özellikle de bu sözün Helena Petrovna Blavatky tarafından seçildiği düşünüldüğünde. Aynı zamanda kendimiz için tam bir başucu kitabı her sabah bilincini yükseltecek bir söz okumayı kim istemez ki?

Eser yayınlanmadan önce taslağını okumuştum ve o an en çok bu şiir beni etkilemişti:

‘Bak hiçbir şey bilmiyoruz;
İyinin geleceğine güvenmekten başka bir şey yapamayız.
Sonunda, uzakta da olsa, sonunda her şeye iyilik gelir;
her kış bahara döner.’ TENNYSON

Kitaptan sizler için seçtiğim birkaç mücevher:

‘Adil bir hayat, kutsal bir hayat, bu en iyi mücevherdir.’
‘Ruh, gözyaşlarıyla olgunlaşır.’
‘İnsan yürür ve Karma, onu gölgesiyle birlikte izler.’
‘Erdem patikası kibirden vazgeçmede bulunur.’
‘Gerçek kendini bilme, bilincin, insanın tanrısal doğasına uyanmasıdır.’
‘Bilge kişi, nefes aldığı gibi doğal bir şekilde iyilik yapar.’
‘Ey insan, ruhun nehrinde yıkan, çünkü ruh suyla temizlenmez.’
‘İnsan tahtından indirilmiş, krallığından sürülmüş, zindana zincirlenmiş bir kraldır.’
‘Dünyada insanın aldığı en kıymetli hediye, bilgelik arzusudur.’

Zihinsel Konsantrasyon – Ernest WOOD

zihinsel_konsantrasyonKonsantrasyon ayrılmış ve dağınık olan şeyleri bir araya toplamaktır. Evi toplamak gibidir. Konsantrasyon iradenin belirlediği bir alanda dikkatin belli bir şekil ve süre boyunca daralması, yoğunlaşmasıdır. Konsantrasyon görünenin ötesindekini görmemizi sağlar.

Yani hem dünyasal hem ruhsal olarak yol almak için ilk adım konsantrasyondur. Bununla ilgili tavsiye edebileceğim harika bir kitap bu kitap. Aslında konsantrasyon konusunda en iyi ve en temel kaynak diyebilirim.

Konsantrasyon kendi içinde bir son değil, aksine iradeyi geliştirme şeklidir ve bu şekilde hayatı anlamlı kılar. Tüm yaşamımızı, eylemlerimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi dengeli bir ruh haliyle, hayatımızda yakalamak istediğimiz başarıya odaklamalıyız. Bu, bir ressamın, bilim adamının, şairin, filozofun, hayırseverin ruh hali olabilir ya da bu durum, sanat, din, bilim, yorum, felsefe, düşünceler, sevgi ve nezaket durumlarıyla veya idari ya da ticari işlerle ilgili olabilir. İçinde bulunan 36 pratik ile desteklenmiş bu kitap konsantrasyon için bir kılavuz niteliğinde. Mutlaka size de hitap eden, konsantrasyonunuza yol aldıracak egzersizler mevcuttur.

Konsantrasyon ile zihnin gücünü keşfetmenizi ve istediklerinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle…

İletişimde Zen Bilgeliği – Çatışmaları Dengeye, Anlaşmazlıkları İşbirliğine Dönüştürme Sanatı – Kemal KARADAYI

İletisimde_Zen_BilgeliğiBir sarmal gibi büyüyen sorunlarımızın kökeninde iletişim becerilerimizin çok zayıf olması gerçeği yatıyor. Zor bir durumda nasıl konuşacağımızı, saldırı altında nasıl hareket edeceğimizi, kendimizi nasıl ifade edeceğimizi, iletişimin asıl amacına nasıl hizmet edeceğimizi, yaralamadan ve yara almadan nasıl var olabileceğimizi bilmiyoruz. Büyük çoğunluğu iletişimsel olan sorunlarımızın kökenine değil semptomlarına bakıyor ve çabamızı, enerjimizi boşa harcıyoruz. Zihnimizde az önce çoktan bitmiş bir diyaloğu saatlerce sürdürüp, küçük de olsa teselli edinmenin yollarını arıyoruz. Bu yükü, sırtımızda büyük ve yeni olası etkinliklerimizi sınırlayan kamburlar hâline getiriyoruz. Taşıdıkça ağırlaşıyor ve böylece çözülememiş o çatışma, artık bir iç çatışma hâline geliyor. Yeniden ya zayıflığımızı kabul ediyor ya da artık buna bir dur deyip kavgacı kişiler hâline geliyoruz.

İşte bu kitap zen bilgeliğini iletişimimize uyarlayarak bize bu konuda yol gösteren müthiş bir kaynak.

2017-06-06T21:52:44+00:00

Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..