Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Müze’de Müzik

Müze’de Müzik

ezgi-uzgelEskişehir’in güzellikleri bitmez. Anadolu Üniversitesi inanılmaz zenginliklerle dolu bir üniversite. İmkânları çok fazla, en önemli imkânı ise bence elindeki kaliteli, yetenekli akademisyen, sanatçı ve insan kaynağı.

Üniversitenin içindeki Çağdaş Sanatlar Müzesi 100 yıllık bir bina, daha önce askeriyenin binası imiş ve yatakhane olarak kullanılırmış. 80‘lerde üniversiteye devrolduğunda önce alüminyum doğrama atölyesi olarak kullanılmış. 2001’de ise restore edilmiş ve Çağdaş Sanatlar Müzesi’ne dönüştürülmüş. Bu binayı bu aşamaya getiren ve tüm emeği geçenleri tebrik etmek gerekir.

2 yıl önce ise Müze’nin başına güzel bir şey gelmiş ve sevgi dolu bir çaba ve büyük bir üretkenlikle çalışan bir akademisyen müzenin yeni müdürü olmuş. Sadettin Aygün müzeyi güzel sanatlarla ilgili olanların ziyaret ettiğini ama diğerler kişilerin belki biraz da ürkerek yanından geçtiğini gözlemlemiş. Bunun üzerine müzenin herkese kucak açabilmesi, daha hareketlenmesi ve herkes için eğlenceli olması için Müze’de Müzik konseptini başlatmış. Bunun için konservatuvarda hoca olan Hale Basmacıoğlu ile işbirliği yapmış. Bu ikili her hafta yarım saatlik konserler için birbirinden değerli sanatçıları müzeye davet etmeye başlamışlar. Müze, 1 yıldır Çarşamba günleri 13.00 ile 13.30 arası öğrenciler, üniversite çalışanları ve sanatsever Eskişehirlileri konserler için ağırlıyor. Müze’de hem konservatuvardan hem de şehir içinden ve dışından gruplar ve sanatçıları dinleme imkânı var.

Salonun atmosferi çok güzel, samimi, müzisyenlerle çok yakın. Akustik gerçekten çok güzel. İsteyen ayakta isteyen oturarak dinleyebiliyor. Çok popüler kişiler geldiğinde salon çok dolduğunda ise yan salonda eserlere bakarak müziği dinleme imkânı var.

Yıllar önce bir konferans için Orkestra Şefi Cem Mansur’u davet etmiştim. Kendisi müziği canlı dinlemek ile kayıttan dinlemek arasındaki farkı anlatmıştı. Canlı bir müziğin büyüsü gerçekten çok farklı. Siz de isterseniz Müze’de Müzik dinletilerini takip edin, hafta ortası sanat ile canlanın.

Müze’de Müzik konseptini ilk gördüğümde hayranlık duydum ancak bir türlü gidememiştim. Sonra bir yılbaşı konserine özellikle davet edilince gittim ve büyülendim. Bu şehrin medeniyetine, insanına hayranım. Yıllarca yurtdışında görüp bizde niye böyle değil diye düşündüğüm sanatsal aktivitelerin en güzelini görmek beni gururlandırıyor. Herkesin emeğine sağlık. İyi ki bu şehirde yaşıyoruz.

2017-04-27T22:43:25+00:00