Eser Adı: Rönesans’ın Ruhu
Yazar adı: Fernand SCHWARZ, Isabelle Ohmann
Çevirmen Adı: Çiğdem Zülfikar
Orijinal adı: L’humanisme, actualité de la Renaissance
Orijinal dil: Fransızca
Türü: Araştırma, Tarih
Katkıda Bulunanlar: Mehmet İlgürel, Pınar Yaylalı
Cilt Bilgisi: karton kapak, Amerikan ciltli
Kâğıt Bilgisi: Ivory
Basım Tarihi: Ocak’2016
Basım Bilgisi: (2. Basım)
Sayfa Sayısı: 112
Kitap Boyutları: 12,5*21 cm
Kitap Ağırlığı: 125 gr.

İnsanın olağanüstü karakteri, düzenlenmiş bir evrenin merkezindeki eşsiz yerinden kaynaklanır. Her şeyi tersine çevirebilir ve harap edebilir; aynı şekilde, özgürleştirici bir şekil değiştirmede her şeyin kefaretini öder. Onun insanlığı başlangıçta verilmez. Onu, kendisi için oluşturmak zorundadır. Bu ise bir seçim ve çabadır. İyiyi ya da kötüyü seçebilir. İnsan, sınırsız özgürlüğünden sorumludur.

Rönesans, yaklaşık iki yüzyıl boyunca akıl ve hayal gücü, felsefi ile mistik olan, düşünce dünyası ile pratik hayat, bireysel özgürlük ile evrensel kurallar arasında hassas bir denge kurma konusunda başarılı olmuştur. Aslında Rönesans, Pico della Mirandola’nın Kabala üzerine yaptığı orijinal çalışmanın da eklendiği Marsilio Ficino tarafından tercüme edilen antik metinler grubunun yeniden keşfedilişinin üzerine temellenmektedir.

Bu dönem, Hümanizm Felsefesi’ne zemin hazırlayarak Ortaçağ’da baskın olan dini umut ikliminden, insanın mantığı; farklı bir duygu, düşünce yoluyla ve dünyadaki yerinin değişik bir farkındalığı ile kendi saygınlığını keşfetmeye yönelmiştir. Rönesans, Hümanizm, Rönesans’ta Sanat Felsefesi, Bilim ve Maji, Din, Hümanizmin Politik Felsefesi ve Rönesans’ın Bugünle İlişkisi alt başlıklarıyla Rönesans’ı tetikleyen etkenleri ve bu döneme damgasını vurmuş filozof, yazar, sanatçı ve bilim adamlarının katkılarını, mücadelelerini ve acılarını yalın bir şekilde ortaya koyan ve bu ruhu bizlere etkileyici bir anlatımla aktarmayı başarabilen, Türkçe çevirisiyle dikkat çeken, felsefeye ilgi duyan herkes için okunması gereken gerçek bir kaynak kitap, Rönesans’ın Ruhu…