Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Röportaj: Ezgi UZGEL

Röportaj: Ezgi UZGEL

ezgi-uzgelKendinizi tanıtır mısınız?

Ezgi Uzgel, işletme okudum, Almanca Enformatik masterı yaptım. 10 yıl kadar bankada uzmanlık ve yöneticilik yaptım. Hindistan’daki dünyanın tek yoga üniversitesinden yoga eğitmenliği aldım. Çin’de bulunan Beijing Spor Üniversitesi’nden de Tai Chi eğitmenliğim var.  Ayrıca ilgim nedeniyle Felsefe Bölümü’nü de bitirdim. Felsefe ve psikoloji ile ilgileniyorum ve dünyayı gezmeyi seviyorum.  İnsanlara güzel şeyler vermeyi ve ruhlarına dokunmayı seviyorum.

Aktiffelsefe nedir?

Aktiffelsefe 1989 yılında kurulmuş, etkinliklerini kendi ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiren, kâr  amacı gütmeyen, siyasi ve dini bir nitelik taşımayan felsefi-kültürel bir harekettir.

Dolayısıyla tüm faaliyetlerimiz üyelerimiz tarafından gönüllülük ilkesiyle gerçekleştirilmektedir.

Aktiffelsefe – Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, kültürel, ekolojik, sosyal çalışmalar yapan gönüllü bir felsefi harekettir. Kurulduğu 1989 yılından beri ‘Daha iyi, güzel ve adil bir dünya’ vizyonu ile dünyayı bulduğundan daha iyi bırakmak için çalışmalar yapar.

İnsanlığın felsefi, kültürel ve hümanist değerleri üzerine kurulmuş olan organizasyon, kurulduğu andan itibaren bireyin ve toplumun gelişimi için binlerce kültürel, sosyal ve felsefi etkinlikler gerçekleştirmiştir.

Aktiffelsefe ile siz nasıl tanıştınız?

Mezun olduktan sonra Akbank Genel Merkezi’nde uzman olarak çalışmaya başladım. Bu herkesin hayali olan bir işti. Gerçekten de çalışma ortamımız ve oradaki insanlar çok güzel insanlardı. Ancak benim için camları açılmayan plazalarda “çok önemli uluslararası işler yapmak” beni yeterince tatmin etmiyordu. Hayatın anlamı benim için nitelikli de olsa para karşılığı bir işte çalışmak değildi. İçimde bir boşluk hissediyordum ve birçok yere gidiyor, birçok kurumu, kişiyi tanımaya çalışıyordum. Bir gün bir konferans afişi gördüm. Konusu “Hayatta Başarmak” idi. Konu ilgimi çekti konferansa gittim ve Aktiffelsefe ile bu şekilde tanıştım. Hayatta başarmak konusuna o kadar doğal ve o kadar insani bir bakış açısı sunuyordu ki kalbime dokundu, ruhum sarsıldı. Hemen ilk açılan felsefe psikoloji seminerlerine katıldım. Bir şekilde ruhumun evinin bir felsefe okulu olduğunu hissettim. O gün bu gün bu kendini tanıma macerası devam ediyor. 17 yıl olmuş.

Aktiffelsefe – Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nin Eskişehir’deki kurucususunuz. Neden bu derneği bu şehirde kurdunuz?

Ben üniversiteyi bu şehirde okudum. Üniversiteyi okurken hem derslerimde çok başarılıydım hem öğrenci derneğinde görevliydim hem de gezmek ve eğlenmek için yeterli vaktim vardı. Ama Eskişehir’de bir şey eksikti burada kalmamı sağlayacak, herhangi bir şey. İstanbul’da Aktiffelsefe ile tanıştığımda keşke bu güzel bilgileri veren bu güzel okul Eskişehir’de de olsa diye düşündüm. Bir gün ben orada bir şube açar mıyım diye aklımdan geçmişti ama ben bu eğitimleri verebilene kadar açılır zaten Eskişehir’de diye düşünmüştüm. Ama açılmadı. Ben de 9 sene sonra Eskişehir’e gelip derneği açmaya karar verdim. Sanki bu şehir beni kendine çağırıyor gibi hissettim. Hani insan hayattaki ödevinin çağrısını hisseder ya… Ben de onu hissettim diye düşünüyorum. 2007’nin Aralık ayında Eskişehir’e taşındım ve resmi olarak derneği kurdum. 2008’in Ocak ayında ilk faaliyetler başladı.

Eskişehir’de derneğin gelişimi nasıl oldu?

Muhteşem diyebilirim. Aktiffelsefe bir felsefe okulu. Tarih boyunca birçok felsefe okulu olmuş. Eskişehir’deki gibi yoğun ilgi gören kaç tane olmuştur bilemiyorum. İlk faaliyetlerden itibaren yaptığımız her şey ilgi gördü. İlk olarak çok küçük bir yer tutmuştum. Iki odası ve bir salonu olan bir daire. O kadar kalabalık oldu ki, insanlar koridorda sırada bekliyordu. Altı ay sonra müstakil küçük bir binaya geçtik sonra da hep bu güzel yoğunluk devam etti. Önce gençler çok yoğun ilgi gösteriyordu. Şu anda ise her yaş grubundan, her meslekten seminer katılımcılarımız, üyelerimiz, gönüllülerimiz var.

Derneğin en temel faaliyeti nedir?

En temel faaliyetimiz felsefe ve psikoloji seminerleri. Doğu’dan Batı’ya, Anadolu’ya kadar “insan nedir?” seminerlerin konusu. İnsanın hayatında düğümlendiği anlar ve konular vardır ya da daha da geliştirmeyi istediği konular. Tüm bunlar için değerli filozoflardan tavsiyelerle dolu temel bir felsefe psikoloji seminerleri… Doğu felsefesi ile başlıyor. Hint, Tibet… Sonra Batı ile devam ediyor, Aristo, Platon, Kant.. Anadolu’dan Mevlana ve Yunus Emre var. Bu temel felsefe ve psikoloji seminerleri bittikten sonra kişiler felsefe okuluna üye olabiliyor. Bütün konuları daha derinlemesine çalışma ve kendisiyle de daha derin bir karşılaşma imkânı buluyor.

Diğer faaliyetleriniz nelerdir?

Faaliyet yelpazemiz oldukça geniş. Çok çeşitli konularda konferanslar veriyoruz. Bunlar halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Okuma akşamlarımız var. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’ni gerçekleştiriyoruz. Bu seneki partnerimiz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Konusu ise Dünya Mirası olacak. GEA isimli bir Arama Kurtarma ve Ekoloji grubumuz var. Ülkemizdeki ve dünyadaki afetlerde görev alıyoruz. Eskişehir ekibi olarak da Pakistan sel felaketi, Nepal, Sri Lanka operasyonlarında, Van depreminde görev aldık.

Sanırım bir de Yoga – Tai Chi Okulu var?

Evet. Bu bizim iktisadi teşekkülümüzün bir dalı. Ben aynı zamanda Beijig Spor Üniversitesi’nden eğitim almış bir Tai Chi Eğitmeni’yim. Eskişehir’de de o yüzden 9 yıldır Tai Chi dersleri veriyoruz. 3 yıl önce de Dünya’nın tek yoga üniversitesi olan ve Hindistan’da bulunan üniversiteden yoga eğitmenliği alındı. Yoga dersleri de verilyor. Açıkçası hem pratik hem de bilimsel anlamda en üst seviyede bir eğitim veriyoruz. Eğitmen olmak isteyenlere eğitmenlik eğitimleri veriyoruz.

Tai Chi ustasısınız sanırım?

Tai Chi eğitimimi Beijing Spor Üniversitesi hocalarından aldım. Zaman zaman çalıştığım Türk ve yabancı başka hocalar da oldu tabii ki. En son bayramda Şili’den gelen bir hocayla 32’li kılıçlı bir form çalıştık. Muhteşem bir form. 15 yıldır bunun eğitimini veriyorum. İstanbul’da çeşitli okullarda da verdim. Eskişehir’de şu anda kendi yerimizde ders veriyorum. Yoga Okulu’nda. Tai Chi; Çin Yogası, Gölge Boksu, Hareketli Meditasyon diye geçen Çin kökenli bir spor. Kung Fu’nun yumuşak yumruk kısmında yer alıyor. Hem yurtiçinde çeşitli illerde hem yurtdışında Şili, Hindistan gibi çeşitli ülkelerde de Tai Chi eğitimi verdim.

Derneğin Amacı nedir? Hangi ilkeler doğrultusunda hareket ediyorsunuz?

Amacı tek bir cümleyle özetlemek gerekirse: Daha iyi bir insan, daha iyi bir toplum, daha iyi bir dünya oluşturmak için çalışmak.

Bu doğrultuda evrensel olan ve tarih boyunca tüm felsefe okulları tarafından kullanılmış olan bazı ilkeleri kullanıyoruz. Birleşmiş Milletler Bildirgesi’ni de açsanız yine bu ilkeleri görürsünüz. Sanırım tüm insanlık bu ilkelerin çözüm olduğunun farkında.

  1. BÜTÜNLEŞME

Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif-felsefi bir birlik ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.

  1. KARŞILAŞTIRMALI İNCELEME

Felsefeler, bilimler, inançlar ve sanatların karşılaştırmalı incelenmesiyle bütünsel bir bakış sağlamak.

  1. KENDİNİ VE DOĞAYI TANIMAK

Kişinin kendi içindeki yetenekleri, potansiyelleri keşfetmesi. Bireysel kapasiteleri geliştirmek.

Derneğin sanatsal faaliyetleri var mı?

Dünya Müzeleri Müzesi’nin bir atölyesi var. Burada kişiler mermer tozu ve polyester kullanarak hediyelik sanatsal ürünler oluşturmayı öğreniyorlar. Bir cam atölyemiz var Cambaz isminde. Camdan boncuk ve objeler yapmayı öğrenebilirsiniz burada. Bu ürünler sonra Kanatlı Alışveriş Merkezi’nin yanında Hanımeli Sokak’ta sergileniyor. AFMA isimli bir müzik grubumuz var. Sosyal faaliyetlerde, açılışlarda konserler veriyorlar. En son ise bir ahşap atölyesi kuruldu, beyefendiler bu atölyede çalışmaktan çok mutlu oluyor.

Dünya Müzeleri Müzesi dediniz. Nasıl bir müze bu?

Derneğimiz 3 katlı bir binada. Dünya Müzeleri Müzesi ise giriş katında bulunuyor. Burada dünya müzelerinde ve ören yerlerinde bulunan parçaların minik benzerleri sergileniyor. Ziyaretçiler bu müzeyi gezerken onlara gönüllü rehberler eşlik ediyor. Bu şekilde ziyaretçiler bu minik müzeyi gezerken dünya müzelerini gezmiş kadar oluyor. Müze tabii ki ücretsiz geziliyor. En güzel tarafı ise bu minyatürleri satın alabiliyorsunuz. Eşsiz ve çok özel hediyeler olduğunu söyleyebilirim.

Yakın zamanda gerçekleştireceğiniz en büyük faaliyetiniz nedir?

9. Eskişehir Uluslararası Karikatür Festivali’ni 24 Kasım-11 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Paydaşımız Eskişehir Büyükşehir Belediyesi. Bu yılki konumuz Dünya Mirası olacak. Türkiye’deki değerli kariktatüristlerden Tan Oral ve İzel Rozental konuk olacak. Yurtdışından ise Willem Rasing isimli karikatürist konuğumuz olacak. Unesco’nun dünya mirası ile ilgili komitesi olduğu için Unesco’dan da komite başkanı konuşmacı olarak panelde yer alacak.

Son olarak bir mesaj vermek ister misiniz?

İnsanların düşünmekten, sorgulamaktan korkmamasını diliyorum. Sokrates’in de söylediği gibi sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez. Başkalarının hayatını değil kendi hayatımızı sorgulayalım. Hayatımızı sorgulamamız başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Tam tersi benim gördüğüm felsefe ile ilgilenen kişiler genel olarak hayatında başarılı insanlar ve daha da iyi olmak için kendilerini bilgiye ve bilgeliğe açma cesaretini gösterenler.

Felsefe kelimesi Philosophia’dan geliyor ve bilgelik aşkı anlamını taşıyor. Ben herkese bilgeliğe aşk duyduğu bir ömür diliyorum ve tüm Eskişehir’i felsefe psikoloji seminerleri başta olmak üzere faaliyetlerimize davet ediyorum.

2017-04-27T22:42:13+00:00