Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Sevecen Konuşmanın Altı Adımı

Sevecen Konuşmanın Altı Adımı

ezgi-uzgelİnsanın en çok en sevdiği ve en yakınında olanlara karşı kırıcı davrandığını ve en çok onlarla iletişim problemi yaşadığını gördüm. Hâlbuki onlar bizim kıymetlilerimiz ve en çok özen göstermemiz gereken kişiler. O yüzden okuduğum her kitabından büyük ilham aldığım Thich Nath Hanh’dan sevecen konuşmanın 6 mantrasını paylaşmak istiyorum.

Bu altı cümle sevgi diliyle söylenmiş ve insanlara onları gördüğümüz, anladığımız ve önem verdiğimizi bildiren altı cümle. Bir tür sihirli formül. Bu cümlelerin işe yaraması için söylemeden önce 3 kez nefes alıp verin. Bu 3 nefesin ardından sakinleşecek, tazelenmiş ve huzurlu olacaksınız ve karşınızdakine içinizdeki en güzel şeyi sunabileceksiniz.
Cümle: “Senin için buradayım.” Sevdiğiniz birine verebileceğiniz en büyük armağan onun için orada olduğunuzu söylemek. Birini sevmek onun için orada olmaktır. Sevdiğimiz kişi için gerçekten % 100 orada mıyız? Bunu kendiniz için de kullanabilirsiniz. Kendime “Senin için buradayım” dediğimde zihnim bedenimde yuvaya döner, bir bedenim olduğuna uyanırım. Kendimizle olduğumuzda sevdiğimiz biriyle de olmayı başarırız. Bunu söylediğinizde karşılık beklemenize gerek yok. Bir karşılık almasanızda bunun bir etkisi bulunur.

Cümle: “Burada olduğunu biliyorum ve çok mutluyum.” Bu diğer kişiyi hakikaten gördüğünüzün onaylanması oluyor. Bazen sevenlerimizin bizi göremeyecek kadar meşgul olduğu hissine kapılırız. Sevmek, sevdiğinizin mevcudiyetinin farkında olmak ve bu varlığın sizin için çok değerli olduğunu göstermektir. Bu cümle diğerinin varlığının bizim için taşıdığı büyük önemi yeniden onaylamaktır. Burada önemli olan, bu mantrayı söylerken bütün varlığınızla orada olmak ve farkındalıkla söylemektir.

Cümle: Bu karşıdaki kişinin acı çektiğini fark ettiğimizde kullanacak olan cümledir.“Acı çektiğini biliyorum, işte onun için yanındayım.” Bunu söylediğimiz an, acısı azalacaktır. Farkındalığımız sayesinde sevdiğimizde bir şeylerin yolunda olmadığını anlarız. İlk dürtümüz bu durumu düzeltmek olabilir ancak yalnızca yanında olun. Bu gerçek sevgidir. Gerçek sevgi farkındalıktan gelir. Sevdiklerimiz acımızın farkındaysa ve bu zor anlarımızda mevcudiyetlerini sunuyorlarsa acımız hemen azalır.

Cümle: Bu çok gururlu, bizler için biraz daha güç bir cümledir. Çünkü birisi yüzünden acı çektiğimizde onu cezalandırmanın yolu onsuz da yaşayabildiğimizi göstermektir. ‘Sana ihtiyacım yok ki’yi göstermek isteriz. Gerçekte acı çektiğimizde diğerlerine ihtiyaç duyarız. O yüzden cümlemiz “Acı çekiyorum, lütfen yardım et.” Bu kadar basit, bu kadar da zor. Fakat bu cümleyi söylediğimiz an acımız azalmaya başlar.

Cümle: “Bu mutlu bir an” dır. Önem verdiğiniz biriyle olduğunuzda bu cümleyi kullanabilirsiniz. Bu cümleyle hem kendimize hem de karşımızdakine mutluluk için birçok koşulun elimizin altında olduğunu anlatır. Kolayca nefes alıyoruz. Birlikteyiz. Mavi gök, basılan toprak bize güç veriyor. İkimizin de şimdi ve burada olması mutluluk için yeterli.

Cümle: Bunu biri sizi övdüğü ve eleştirdiğinde kullanırsınız. İki durumda da eşit iş görür. “Kısmen haklısın.” Hepimizin hem olumlu hem olumsuz yanları var. Bir kişi bize baktığında kendinde olan kısmı görür. Ama biz o kişinin hocası değiliz. Ona bana baktığında sende olanı görüyorsun yerine kısmen haklısın demek daha doğru olacak. Çünkü olumsuz yönümüz olabilir ama olumlu yönlerimizde var. Bu hakikattir. İçimizde birçok güzel nitelik, birçok zayıflık var; kabul edersiniz. Fakat bu kabul sizi olumlu nitelikleri geliştirerek zayıf yanlarımızı ele almaktan alıkoymaz.

Bu 6 cümleden faydalanarak yakın ilişkilerinizi güçlendirebilir. Bu ilişkilerinizde daha sevecen bir dil kullanabilirsiniz.

Bu 6 cümle Bir Ağız İki Kulak kitabından derlenmiştir. Okumak mutluluk verebilir.

Sözün gücüne inanılmaz derecede inanan bir kişiyim. Söylenen söz, verdiğimiz titreşim ve duyguyla bir yaratım enerjisine dönüşüyor ve hem kendimize hem karşı tarafa inanılmaz bir etki bırakıyor. Bu konuda profesyonel hayatta eğitimler alıyoruz, belki birine bir şey satmak için kullanıyoruz. Ya özel hayatımız, en yakınımızdaki kişiler. İşte onlar için de yukarıdaki 6 sevecen cümleyi kullanmayı deneyelim.

2017-04-27T22:48:25+00:00