Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Tai Chi Chuan

Tai Chi Chuan

ezgi-uzgelTai Chi Chuan – Çin Yogası – Gölge Boksu – Hareketli Meditasyon

14 yıldır yapmakta olduğum bu güzel,  bilgelik dolu uygulamayı sizinle de paylaşmak istedim.  Tai chi Chuan; Çin Yogası, Gölge Boksu ya da Hareketli Meditasyon olarak da bilinir.

Kung Fu’nun yumuşak yumruk kısmında yer alan Tai Chi Çin kökenli bir spordur. Birçok kişi Çin seyahatinde veya belgesellerde parklarda sabahları Tai Chi yapan kalabalık Çinli grupları görmüştür.  Bu Çin’in geleneksel sporudur ve sanırım kendilerinin bu kadar uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamalarının da sırrıdır.

Bir Çin atasözü der ki: “günde 2 kez Tai Chi Chuan yapan bir kişi bir demircinin gücüne, bir çocuğun esnekliğine ve bir bilgenin ruhuna sahip olur.” Güçlü olmayı hangimiz istemeyiz ki. Esnek olmanın ne anlama geldiğini ise hatırlamamız gerekebilir. Esnek olan yaşama, kuru ve sert olan ölüme gider. Esneklik tüm planlarda bir ihtiyaçtır aslında. Duygularda, düşüncelerde ve doğal olarak bedende. Bir bilgenin ruhuna sahip olmak ne demektir. Bunu açıklayabilir bilmiyorum… Herhalde tam anlamıyla insan olmak, kendini bulmak, kendi potansiyellerini ortaya çıkarmak olabilir.

Tai Chi’nin birçok yönü var. İsterseniz sağlığınızı iyileştirmek için, isterseniz hareketli bir meditasyon uygulaması olarak, isterseniz yeni bir yaşam felsefesine bir adım olarak, isterseniz yeni bir spor olarak bakabilirsiniz Tai Chi’ye.

Yumuşak, akıştan ve doğal hareketlerden oluşan Tai Chi, ilk olarak Sarı İmparator’un kitabında geçen kökeni MÖ 5000’e dayanan bir bilgelik uygulamasıdır. Harekete dönüştürülmüş bilgelik olarak da ifade edebiliriz.

Tai Chi Chuan bütünsel sağlık açısından inanılmaz destekleyici bir uygulamadır. Uyku problemlerinden, cilt problemlerine, kanser gibi büyük rahatsızlıklara kadar faydaları kanıtlanmıştır. Modern tıbbın yanında tamamlayıcı tıp uygulamaları arasında yer almaktadır.

Tai Chi Chuan’da birçok stil olmakla birlikte en yaygın stil Yang Stili’dir. Bu stile 8’li form ile başlayıp, 24’lü form ile devam edebilirsiniz. Daha sonra kılıçlı ve yelpazeli olan çok renkli formları da öğrenmeniz mümkün. Tai Chi öğrenmek için yaş sınırı yoktur. 7’den 70’e öğrenebileceğiniz, çok ileri yaşlarda bile uygulayabileceğiniz bir spordur.

Tai Chi’yi sadece fiziksel bir spor gibi yapabilirsiniz elbette; ama eğer felsefesiyle birlikte öğrenmek isterseniz, eğer sadece fiziğinizin değil ruhunuzun potansiyellerini geliştirmek isterseniz sizi Eskişehir Yoga ve Tai Chi Okulu’ndaki Tai Chi eğitimlerine davet etmek isterim. İsterseniz grup derslerine katılabilir, isterseniz özel ders alabilirsiniz. Eğitimler Beijing Spor Üniversitesi’nden ve oradaki hocalardan eğitim almış olan eğitmen ve onun asistanları tarafından verilmektedir.

Yoga – Tai chi Okulu Telefon: 0222 220 51 66

2017-04-20T21:23:23+00:00