GEA olarak, görme engelli sanatseverler için dünyanın farklı müzelerinde bulunan eski uygarlıklara ait Arkeolojik Eserlerin Reprodüksiyonlarından oluşan “Tarihe Dokunuş Gezici Müzesi’ni” oluşturuyoruz. Bu müze ile görme engelliler, yüzlerce yıl öncesinden gelen eserlerin reprodüksiyonlarına dokunarak tarih ile tanışma imkanı bulacaklar.

Üniversiteler, görme engelliler için eğitim veren okullar, vakıflar, şirketler, AVM’ler, Belediyeler, vb.. kurumların sergi salonlarında yer alacak Tarihe Dokunuş Gezici Müzesindeki reprodüksiyonlarla görme engelli sanatseverler, tarih ile temas kurma fırsatı bulacaklar.

Arkeolojik eserler ait oldukları uygarlıkların yapısı, değerleri, yaşam tarzları ve inançları hakkında çok derin anlamlar içermektedir. Büyüleyici görüntüleri ve taşıdıkları zamansız estetik değerler ile ilham kaynağı olmaktadırlar.

Görme engelli sanatseverler, Tarihe Dokunuş Gezici Müzesinde yer alacak reprodüksiyonlara dokunurken aynı anda ses kayıt cihazından eser ile ilgili bilgileri dinleme fırsatı bulacaklar. Tarihe Dokunuş Gezici Müzesi ile birlikte eserin taşıdığı değer, görme engelli sanatseverin kalbinde bir yer bulacağına inanıyoruz.

Sergide yer alacak Anadolu, Mezopotamya, Grek, Mısır, Roma, Uzakdoğu, Güney Amerika uygarlıklarına ait eserlerin reprodüksiyonları, Gea Gönüllerinden oluşan Uygarlıklar Atölyesi’nde el ile üretilmektedir. Özenle seçilmiş reprodüksiyonlar görme engelli GEA gönüllüleri ile çalışılmış ve sergi için uygun tasvir metinleri hazırlanmıştır.

Sergide, reprodüksiyonları yer alacak eserlerin hangi uygarlığa ait olduğuna, ne zaman ve nerde bulunduğuna, gerçek boyutlarının ne olduğuna, içerdiği sembollerine ve mitolojik hikayelerine yer verilecektir.

Tüm görme engelli sanatseverler ve ailelerine sevgi ve saygılarımızı sunarız.

www.tarihedokunus.org