Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Tatil Ötesi Tatil

Tatil Ötesi Tatil

ezgi-uzgelYaz geliyor, hangimizi yaz tatilinde nereye gideceğim heyecanı sarmadı ki? İnsan ne kadar zevk aldığı bir işte çalışırsa çalışsın tatil bir ihtiyaç.

Bu konuda zevkler farklı farklı biliyorum. Bazılarımız bütün tatil boyunca yatmak, bazılarımız adrenalin dolu faaliyetler yapmak, bazılarımız kültür, bazılarımız eğitim dolu tatiller seviyoruz. Ya da alıştığımız bunlar olduğu için sevdiğimizi sanıyoruz.

Benim yıllardır gittiğim bir tatil var, bu tatil tarzını tavsiye etmek isterim. Yoga ve Tai Chi Tatili. Bu tatil kapsamında ister yoga ister tai chi öğrenebiliyorsunuz. Sabah ve akşam dersler oluyor, öğlen size kalan uzun bir arada ise deniz ve havuz keyfi yapıp, tatilde olmanın tadını çıkarabiliyorsunuz. Sabah dersleri de ikiye ayrılıyor. Ya yoga asanaları ya da tai chi formu öğrenme imkânınız var. Diğer dersler ise ortak. Rahatlama teknikleri dersinde derin gevşeme teknikleriyle tanışıyorsunuz. Yüz yogası ile daimi genç bir yüze kavuşuyorsunuz. Om Meditasyonu meditasyona başlamak ve ilerletmek için çok etkili bir teknik. Body mandala vücudunuzla çeşitli formlar çizdiğiniz harika görüntülerin oluştuğu hem mistik hem de inanılmaz eğlenceli bir aktivite. Danslı bir chakra meditasyonu varki, huşu içinde dans etmek ne demek insan daha iyi anlıyor. Pranayama ile doğru nefes almayı öğrenme imkânınız var. Chi Kung ile Çin nefes egzersizlerini keşfediyorsunuz.

Bu tatil Eskişehir’deki Yoga Okulu tarafından organize ediliyor. Tatil Antalya Adrasan’da çok harika bir tesis kapatılarak gerçekleşiyor. Dersleri ise Çin’de ve Hindistan’da eğitim almış çok kalifiye hocalar veriyor.

Yoganın Faydaları:

Asana teknikleri günlük yaşamdaki bedensel duruşu düzeltmektedir. Birey vücut duruşunun daha fazla farkına varmakta ve günlük yaşamında duruşunu düzeltmektedir. Daha iyi bir fiziksel denge ve duruşa kavuşmaktadır. Doğru bedensel duruş birçok rahatsızlıkları gidermekte ve önlemektedir.

Yoga duruşları aracılığıyla gelişen doğru ve dengeli bir bedensel duruş fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeyi de sağlamaktadır. Baş, boyun, sırt ve bel ağrıları ve bu yüzden çekilen konsantrasyon ve düşünme güçlüğü, sinirlilik, gerginlik ve öfke giderilmektedir.

Tai Chi’nin Faydaları:

Bütünsel sağlık açısından inanılmazdır. Vücutta chi’nin yani yaşamsallık enerjisinin doğru bir şekilde akmasına yardımcı olur ve koruyucu hekimlik yönü de vardır. Dikkat, konsantrasyon, uyku bozukluğu, dolaşım bozuklukları gibi konularda yardımcı olur. Romatizma için bire birdir. Tai Chi’nin avantajı 100’lü yaşlara kadar yapılabilmesidir.

Kontenjan butik otelin kapasitesi ile sınırlı ve çok hızlı doluyor. Ön kayıt imkânını değerlendirebilmeniz için bilgi almanızı tavsiye ederim.

İster bu tatile gelin ister başka bir tatil yapın. Dinlenmek için normalde yaptığınızdan farklı şeyler yapmanız gerektiğini unutmayın. Dinlenmenin koşulu bu. Yani normalde zihinsel olarak yoruluyorsanız sadece yatarak dinlenemezsiniz, mutlaka bir miktar fizik bedeninizi çalıştırmanız gerek o zaman zihniniz de daha iyi dinleniyor. Duyguların dinlenmesi için denizden gelen rüzgâr ile bedenimizin yıkanması birebirdir. Şehir hayatında yoksun olduğumuz kumlara çıplak ayakla basarak ve çimlerde yürüyerek gerginliğimizi atmayı da unutmayalım.

Şimdiden herkese bu yaz bugüne kadar yaptığı en güzel tatili gerçekleştirmesini dilerim…

2017-05-11T14:31:38+00:00