9 KASIM, 5. 6 VAN DEPREMİ

23 Ekim tarihinde meydana gelen Van Erçiş depreminde arama kurtarma operasyonu sürdüren ekibimiz, 8-9 kasım tarihlerinde depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve çocuklara yönelik olarak Van’ın 8 köyünde çalışmalar yapmıştır. Bölgede çadır, ayakkabı, kaban, bere, çorap ve radyo dağıtımları gerçekleştirmiştir.

9 Kasım akşamı Van’ın merkez üssü Edremit İlçesi’nde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremin hemen ardından bölgede hali hazırda yardım çalışmaları hizmetini sürdürmekte olan 30 kişilik ekibimiz ivedi şekilde enkazlara müdahale etmeye başlamıştır.

Saat: 02.00 itibariyle 14 kişilik tam donanımlı bir ekibimiz de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Atatürk Havalimanından kaldırdığı uçağı ile bölgeye ulaşmıştır.

Ekibimiz, depremden yarım saat sonra Bayram Otel enkazından bir kişiyi,

saat 00.30 itibariyle 60 yaşlarında bir kişiyi

ve saat 02.33 itibariyle sivil savunma ekipleriyle birlikte yapmış olduğu çalışmalar sonucunda bir bayanın canlı olarak kurtarılmasında görev almıştır.

10 Kasım günü saat: 15.40’ta depremden 18 saat sonra ; 35 yaşlarında bir otel çalışanın kurtaran ekibimiz;

bölgede toplam 44 kişilik ekip ile arama kurtarma operasyonu yürüten ekibimiz 18 saat boyunca kurtarma çalışmalarını sürdürmüştür.

Kurtarma çalışmalarının ardından-7 C sıcaklıkta hayatını sürdürmeye çalışan 504 vatandaşımız için 84 adet çadır kurullumu gerçekleştirmiştir.

Van’da yaşanan Depremlerden hemen sonra aileleri ve kendileri de kazazede olmasına rağmen kurtarma çalışmalarına katılan Van şubesi üyelerimize;
ivedi bir şekilde Türkiye’nin dört bir köşesinden harekete geçen üyelerimize ve gönüllülerimize;
metanetli bir şekilde desteklerini esirgemeyen ailelerimize;
bölgeden kısa zamanda bilgi aktaran medya kuruluşlarına;
ekiplerimizi kısa zamanda bölgeye ulaştıran AFAD’a;
1994 senesinden beri ekibimizin çalışmalarını içten bir şekilde destekleyen isimlerini buraya sığdıramayacağımız GEA DOSTLARINA  sonsuz Teşekkürler…

 

23-31 Ekim 2011, 7.3 Van Depremi

23 Ekim Saat 13.41 de Van ilimizde meydana gelen 7,3 şiddetindeki depremin ardından 53 kişiden oluşan Van, İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmit, İzmir illerinden GEA Arama Kurtarma ekiplerimiz ve 1 K9 arama köpeğimiz bölgeye ulaştı.

Deprem haberinin alınmasıyla tüm ekiplerimiz hazırlıklarına başladı. Hemen harekete geçen ve depremden 30 dakika sonra enkazda çalışmalarına başlayan GEA Van Ekibimiz Alaköy’de, saat 14.50’de 3 bayan 1 çocuğu kurtardı. Van şehir merkezinde,Cumhuriyet Mahallesi, Hüsrevpaşa İ.Ö.O yanındaki binadan 2 bayan, 1 erkek ve bir çocuğun kurtarılmasında sivil savunma ekipleriyle  birlikte görev aldı.

Saat 19.00’da Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Esenboğa Havalimanı’ndan arama kurtarma ve yardım ekipleri için kaldırdığı özel uçakla 13 kişilik GEA Ankara ekibi bölgeye ulaştı.

Atatürk Havalimanı’ndan kalkan özel uçak ile 15 kişilik İstanbul ekibimiz ve 1 K9 köpeğimiz saat 22.30’da bölgeye ulaştı. (Kısa sürede uçak kaldırılmış olması kazazedelere ulaşmamızı hızlandırmıştır. AFAD’a hızlı aksiyonlarından dolayı teşekkürler)

Saat 00.00′da özel uçakla 4 kişilik GEA Eskişehir ve 5 Kişilik GEA İzmir Ekipleri bölgeye intikal ederek ve çalışmalara katıldı.

Toplam 53 kişiden oluşan ekibimiz çalışmalarına 00.40‘ta Van’ın Erciş ilçesi Alkanat Caddesi, Saçı Beyaz Kulüp’ün bulunduğu 6 katlı yıkılmış bina enkazında başladı. Bu enkazdan ilk etapta 9 kişi canlı olarak kurtardı.

24–25 Ekim günleri boyunca süren çalışmalarda 8 kişi daha enkazın farklı noktalarında yapılan çalışmalarla kurtarıldı.

Kurtarılan kazazedelere ekibimiz doktorları ve UMKE ekipleri tıbbi müdahalelerini başarıyla gerçekleştirmiş ve hastanelere ulaştırıldı.

Ekibimiz 3 kazazedenin kurtarılmasında Sivil Savunma (AFAD), LİDAM, Türk Taşkömürü İşletmesi ve İnsani Yardım Vakfı ekipleri ile ortak çalıştı.

Ekibimiz, Van’daki arama kurtarma çalışmalarında 24 kazazedeyi canlı olarak enkaz altından kurtardı; 72 saat süren operasyon süresince çalışmalarına aralıksız devam etti.
3. günün sonunda 25 kişilik bir grup Erciş merkezinde ve civar köylerde afetten etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarını tespit etmek üzere çalışmalar gerçekleştirdi.

5 gün süren insani yardım çalışmaları çerçevesinde Erciş merkezde 7 mahalle ve çevrede 11 köyü ziyaret eden gönüllülerimiz, yardım ihtiyaçlarının verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak amacıyla ailelerin ihtiyaçlarını tek tek tespit etti.

Tespitler sonucunda, bölgede ihtiyaç sahibi 460 aile ve 3750 kişiye 35 ton gıda, 6 ton hijyen malzemesi ve 640 adet kışlık battaniye dağıtıldı, köylerde dağıtılan çadırların kurulumuna destek olundu.

GEA Gönüllüleri olarak arama kurtarma çalışmalarında kurtardığımız vatandaşlarımızın hayatlarını sürdürmesine destek olmak bizim için çok değerlidir. Katkıda bulunan bütün dostlarımıza sevgilerimizi iletiyoruz.