Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Yaşam Çarkı

Yaşam Çarkı

ezgi-uzgelFelsefe ve psikoloji seminerleri verirken her zaman bir çiçek çizer ortasında insanın tini olduğunu ve çiçeğin yapraklarının ise kişinin diğer yaşam olanları, aile, iş, sağlık, vb. olduğunu anlatırdım.

Daha sonra yaşam koçluğu eğitimi aldığımda da karşıma anlattığım konu yaşam çarkı olarak çıktı. Son birkaç senedir bu yaşam çarkı konusunda çok düşündüm. Çünkü yaşam alanlarının bazılarında çok mutluyken birinde çok acı çekmiştim. Önceliğim çiçeğimin merkezi olan ruhta iken nasıl bir yaşam alanı bana bu kadar acı veriyordu bunu bir türlü anlayamıyordum. Sonuçta ben en önemlisine en çok önem veriyordum. Ama baktım ki aslında acı çektiğim alan yıllardır ihmal ettiğim alandı. Sonra çevremi gözlemledim. Kişi para konusunda acı çekiyorsa aslında onu ihmal ettiği içindi, aşk konusunda acı çekiyorsa onu ihmal ettiği içindi.

Şu anda acı çektiğimiz konuyla ilgili bir yaşam dersimiz var. Bize diyor ki bana dikkatini ver. Şimdi bunun üzerinde çalış. Para ise para kazanmayı öğren. Aşk ise karşı cinsi ve kendini bu konuda anla. Sağlık ise her gün bu konuda bir şeyler yap.

yasam_carkiYaşam çarkında şu an en çok sıkıntı yaşadığımız alanı beraber bulup iyileşme sağlamak için bir pratik vereceğim:

 1. Şimdi herkes kendi içine dönsün, gözlerini kapatsın ve şu anda ona en çok acı veren konunun ne olduğunu bulsun.
 2. Konuyu sessiz ve sakin bir yerde kâğıda döksün.
 3. Bu konunun bu aşamaya gelmesinde kendi katkısını yazsın.
 4. Daha önce başarılı olduğu bir konuyu düşünsün.
 5. Başarılı olduğu konudaki başarıları hangi davranışlarına borçlu olduğunu yazsın.
 6. Acı çektiği konuyla ilgili başarılı olduğu konuda uyguladığı ve iyi bildiği adımları yazsın.

Örnek:

Acı Çekilen Konu: Aşk

Başarılı Olunan Konu: İş

 1. Kalbimde acı hissediyorum. Başarısız ilişkilerim oldu, acı çekiyorum.
 2. Canım çok acıyor çünkü sevgilim beni terk etti gitti. Duygusal olarak bir yıkıntıya dönüştüm. Evden tüm eşyaları alarak gitmiş vb.
 3. Aşk konusunda umursamaz davrandım, bunun anlamsız bir konu olduğunu düşündüm. Birisiyle birlikte olduğumda yeterince saygı göstermedim.
 4. İş hayatında yaptığı işte başarılı olan, saygı gören, yükselen ya da kendi işini kurmuş ve iyi para kazanan biriyim.
 5. İş hayatı konusunda disiplinliyim, alanımla ilgili sürekli araştırırım, en iyi kişilerle işbirliği yaparım, tüm yenilik ve gelişmeleri okur ve onunla ilgili seminerlere katılırım. İyi bir iş ağım vardır, gerekli kişilere her zaman ulaşırım.
 6. Aşk ile ilgili bir danışmanlık alacağım. Bu konudaki kitapları okuyacağım. Bu konuda karşıma çıkan seminerlere katılacağım. Nasıl iş hayatı için zaman harcıyorsam aşk hayatım için de bir zaman harcayacağım. Arkadaşlarımdan bana uygun kişilerle beni tanıştırmalarını rica edeceğim.

İnsanın aslında her gün problem yaşadığı konularda kendine bazı sorular sorarak ve bazı cevaplar vererek ne kadar çok yol ettiğini kendimde defalarca kez yaşadım. O yüzden bu yazıyı okuyup geçme 15 dakika ayır ve egzersizi yap. 6. Adımı ihmal etme, karar verdiklerini bir bir uygulamaya başla.

Merkeze ruhsal çalışmalarını koy ancak diğer hayat alanlarını yok sayma. Onlar var çünkü o alanlarda hala öğreneceğimiz şeyler var.

Sevgiyle kal…

2017-04-29T07:24:40+00:00