Yeni Yıl Yeni Sen İçin Pratik Bir Egzersiz

Yeni Yıl Yeni Sen İçin Pratik Bir Egzersiz

ezgi-uzgelYeni yılda inşa etmek istedikleriniz için pratik bir egzersiz vermek istedim. İlerlemek, düzenli bir şekilde ilerlemek insanı mutlu ediyor. İnsanı daha iyi olabilirim düşüncesi motive ediyor. Yeni yılda yeni bir başlangıç yapabilme fikri çok güzel. İnsan her türlü değişiyor ama ilerleme kaydetmek için mutlaka bir şey yapmak gerekiyor. Çünkü bu değişimi yaratacaksın ve insan kalıcı olmasını arzu ediyor.

İnsanın bunun için bir vizyona sahip olması gerekir. Ne yaratacaksın hayatında, seni heyecanlandıran şey ne? Yani kuru kuru 10 kilo vereceğim gibi soğuk bir ifade değil de harika bir bedenim olacak gibi sıcak, duygu yüklü bir ifadeye ihtiyaç var. İnsanın yapacağı ilerleme sonucu neleri kazanacağını bilmesi ve en çok da bunu kazandığında nasıl hissedeceğini pratik etmesi gerekiyor. O güzel his insanı istediği noktaya taşımaya yardımcı oluyor. Yani hem odaklanacağız hedefimize hem de onu hissedeceğiz. Onu günlük olarak hatırlayacağız.
Hayatta insanın standartları olur. Şu anda hepimiz her konuda belirlediğimiz standartlara göre yaşıyoruz. Hem madden hem de manen. Bu belirlediğimiz standartlara göre de günlük olarak yaptığımız eylemler, işler, bir nevi ritüeller var. İnsan bir standart koyarsa kafasında insanın beyni ve kalbi onu yerine getirmek için ne gerekirse yapıyor. Ama standardın ölçüsü şu olmalı: Bu olacak, ne yapmak gerekirse yapacağım ve bu olacak. Yani, olsa iyi olur diye düşündüğümüz şeyler daha başlamadan bitiyor. Ama mutlaka olmalı dediğimiz şeyleri gerçekleştirmenin bir yolunu insan mutlaka buluyor. Standardını yükselttiğin zaman artık ona ulaşırsın ve bir şey asla tekrar önceki gibi olmaz. Yeni standardın senin kimliğinin bir parçası olur. İnsan kimliğinin bir parçası olarak düşündüğü şeyleri tutmakta ısrarcıdır.

Standartlarımızı koyduktan sonra ise bunu günlük ritüellerle yani uygulamalarla desteklemeliyiz. Şu anda bulunduğumuz durumu da zaten günlük ritüellerle destekliyoruz, farkında olarak veya olmayarak.
Bu egzersizi Tony Robbins’den öğrendim. Kendisi şöyle bir örnek vermiş. Haftada 5 gün egzersiz yapan birini o söylese de söylemese de bedeninden anlarsınız. O kişi sabah kalktığında nasıl hissederse hissetsin spor ayakkabısını giyer ve koşar. Fazla kilolarıyla sıkıntısı olan birinin de günlük ritülleri vardır diyor. Örneğin arabasıyla bir kahvecinin önünde durur, yağlı bir kahve alır, yanına büyük bir kek vb. Bu örnek çok maddesel olabilir ama biz bunu istediğimiz konuya uyarlayabiliriz.

Şimdi yeni yılda yeni hedefleri gerçekleştirmek için olan adımlara bakalım. Bir maddi, bir manevi örnek vermek istiyorum anlaşılması için. Olay 1: Kilo fazlası olsun. Olay 2: Ruhsal bir hayat yaşanmadığı için boşluk hissetmek.

Şu andaki durumum nasıl:

Olay1: 100 kiloyum. 70 kilo olmak isterim.
Olay2: İçimde nedensiz bir boşluk var. İçimde kutsalı hissetmek isterim.

Hangi ritüeller beni buraya getirdi:

Olay 1: Acıkmadan da olsa yedim. Ne yediğime dikkat etmedim. Hiç egzersiz yapmıyorum.
Olay 2: İşe gidiyorum, eve geliyorum, hiçbir şey okumuyorum, saatlerce televizyon izliyorum, etrafımda ruhsal konularda sohbet eden bir arkadaşım bile yok.

Ne istiyorum? Vizyonum Ne?

Olay1: İdeal kilom olan 70 kiloya ulaşmak istiyorum. Sağlıklı bir bedenim olsun istiyorum. Kendimi tüy kadar hafif hissetmek istiyorum. Merdivenleri uçarak çıkıyormuş gibi hissetmek istiyorum.Olay2: Manevi olarak içimin dolmasını, değerlerimin olmasını ve onlara göre yaşamayı istiyorum. Kalbimdeki değerlerin hayatımın rehberi olmasını, hayatı büyük bir tören gibi yaşamayı istiyorum. İçimde derin bir huzur hissetmeyi istiyorum.

Hangi ritüellerle buna ulaşacaksın?

Olay1: Şekeri keseceğim. Günde 30 dakika yürüyüş yapacağım.
Olay2: Günde yarım saat daha az televizyon izleyip manevi yönü olan kitaplar okuyacağım. Haftada bir gün felsefe ve psikoloji seminerlerine katılacağım.

Şimdi sıra sizde. Bu 4 adımı kendi arzuladığınız hayatı bu yıl inşa etmek üzere yazıya dökmeniz ve gerçekleştirmeniz dileğiyle…

Mutlu yıllar…

2017-03-30T23:11:28+00:00

Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..