Aktiffelsefe Eskişehir

Burada İçerikler paylaşılacaktır.
Pek Yakında..

Yeni Yılda Yeni Başlangıçlara Ne Dersiniz?

Yeni Yılda Yeni Başlangıçlara Ne Dersiniz?

ezgi-uzgel2016’nın ülkemiz için ve insanlık için kolay bir yıl olmadığının farkındayım. Ama hayatta kendini değiştirmeden bir şeyin değişmediğini de öğrendim.

O yüzden öncelikle 2017’nin herkese gönlündekini vermesini dilerim. İstediklerimizi gerçekleştirebildiğimiz etkin bir yıl olsun.

Yıllardır her yılsonunda geçmiş yıl hayal ettiklerimi gerçekleştirip gerçekleştiremediğime bakarım ve yeni yıl için planlar yapar, hayaller kurarım. Bunları her zaman yazılı yaparım ve gözden geçiririm ne durumda diye. Bu benim kendi isteklerim ve beklentilerimin farkında olmamı sağlıyor. Eminim siz de benzerini yapıyor veya en azından aklınızdan geçiriyor veya arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuzdur.

İnsanların büyük çoğunluğunun 10 Ocakta aldıkları kararlardan vazgeçtiğini biliyor musunuz yani sadece 10 gün sona pes ediyor çoğunluk. O yüzden öncelikle kararları bir yıl boyunca uygulamaya çalışmak gerektiğini hatırlatmak isterim.

Şimdi biraz aldığımız bu kararları nasıl gerçekleştirebiliriz ona bakalım…

Ne gibi kararlar alıyoruz;

Bu aslında kim olduğumuza hayattan ne beklediğimize göre değişir. Ancak genel olarak herkes daha iyi ilişkilere, daha sağlıklı bir bedene, daha çok bolluk bereket içinde olmaya niyet eder. Ancak şu anda bulunduğu duruma çok odaklanır. Yani kilo vermek istiyorum ama 20 kilo fazlam var. Daha çok param olsun istiyorum ama şu an çok borcum var. Daha iyi ilişkiler istiyorum ama sevgilim beni terk etti, annemle daha bu sabah kavga ettik gibi.

Şunu söylemek isterim ki; hangi durumda olursanız olun o durum tamamen değişebilir. Bu dünyada mutlak hiçbir şey yoktur. Bunu istemediğimiz durumlar içinde olduğumuzda aklımıza getirip mutlu olmak ile başlayabiliriz. Hedefi gözümüzde büyütmeden küçük parçalara bölerek işe başlamak gerekir. Dev bir lokma değil de her gün yenebilir küçük lokmalar şekline dönüştürmek gerek.

Yani hedefi koyuyoruz sonra onu adım adım uygulayabileceğimiz günlük uygulamalara dönüştürüyoruz.

Lao Tsu ‘nun söylediği gibi en büyük maceraların bile küçük bir adımla başladığını unutmamak gerekiyor.

Şimdi gelsin tavsiyeler:

Pozitif Bakın, Olumlu Düşünün, Olumlu Cümleler Kurun: hayatta ne kadar çok şey başardınız. Bunu da yapabilirsiniz. Neler başardığınızı bir düşünün. Bunu da aynı şekilde başarabileceğinizi bilin. Başardığınızda nasıl hissederdiniz? O hissi yakalayın ve bir süre orada kalın. Bunu günlük olarak yapın. Hedefin soğuk değil, olumlu duygularla bezenmiş sıcak hissettiren bir hedef olması çok önemli.

Hedefinizi Net Belirleyin, Kararlı Olun: Yuvarlak cümlelere elveda. Yaşasın ne istediğini netleştirmiş ve kararlı bir bene sahip olan kişiye.

Bu yıl çok okuyacağım yuvarlak bir cümle. Kendi okuma ritminize göre bir periyod verin. Ayda 1 kitap okuyacağım, haftada 1 kitap okuyacağım gibi.

Hedefi Hatırlatacak Resimler ve Notlarla Çevreleyin Kendinizi: Sevgilisinden ayrılan boşanma haberlerini okumayı bıraksın. Etrafındaki mutlu çiftlere baksın, mutlu çift resimleri asabilirsiniz evinize. İstediğiniz hedef doğrultusunda notlar yazabilirsiniz. Buzdolabının üzerine ben sağlıklı ve kendimi besleyici yiyecekleri tercih ederim notu gibi…

Hedefler Gerçekçi Olmalı: Diksiyonum bozuksa spiker olmayı hayal etmekten önce diksiyon eğitimi almayı hedefleyebilirim. Kendinizi iyi tanımanız ve sizin için bir sonraki basamağı ifade eden gerçekçi hedefler seçmeniz önemli. Hiç yazı yazmamış biri büyük bir yazar olmayı hayal edebilir ama bu yılki hayali yazI yazmaya başlamak olabilir.

Gerçekleştirme Planı:  İş hayatında olanlar bilir; bu, proje planı çıkarmaktır. Hedefler yazılır, bunlara ne zamana dek ulaşılacağına dair tarihler yanına iliştirilir. Veee gerçekleştikçe tik atılır ve zafer kazanılır.

Kendinize İnanın: Bir şeyi gerçekleştirmek için inanç ve istek gereklidir. İçimizde o konuyla ilgili bariyerler olsa bile inancın gücünün önünde hiçbir şey duramaz.

Büyük hedefleri küçük parçalara bölüp hayallerimizi gerçekleştirmekte karşılaşılan engeller ve engelleri aşma yolları:

Büyük hedefleri küçük parçalara bölün: Hedefleriniz büyük ve gerçekleşmesi zaman alacak şeyler ise onları küçük parçalara bölün. Mesela hedef bu yıl bir ev satın almak istiyorum ise hedefin gerçekleşmesi için alt başlıkları bulun. Bir hareket planı oluşturun ve onlara da gerçekleştirme tarihi koyun.

İşbirliği yapın: Hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda ailenizden, eşinizden, arkadaşlarınızdan yardım alın. Mesela alkol, sigara gibi bir alışkanlıktan kurtulma gibi bir hedefiniz varsa bir uzmandan yardım alın. Böylece hem duygusal olarak desteklenmiş olursunuz hem de neyi neden yaptığınızı bilerek ayağınızı yere sağlam basarak ilerlemiş olursunuz.

Esnek olun: Aksamalar, başarısızlıklar her zaman olur. Rejime başlayıp başlayıp başaramıyor, sigarayı bırakmaya çalışıp çalışıp bırakamıyor olabilirsiniz. Ama bu hiçbir zaman başaramayacaksınız anlamına gelmez. Asla inancınızı cesaretinizi kaybetmeyin. Önünde sonunda, pes etmezseniz karşılığını alırsınız. Yeter ki gerçekçi hedeflere ulaşmak için gereken çabayı göstermekten vazgeçmeyin.

Kendinizi ödüllendirin: Başarılarınızın farkına varın. Yapamadıklarımızın yanında yapabildiklerimiz de var. Kendinizle gurur duymaktan vazgeçmeyin. Tüm evinizi temizlemeye karar verdiğiniz günün sonunda birçok işiniz yarına kalmış olabilir. Ama bunun yanında temizlenmiş bir ev yani halledilmiş bir işiniz de oldu. Bu nedenle, olaylara ne yönden baktığınız önemli.

Verdiğimiz kararları gerçekleştirirken karşılaşılan engeller ve engelleri aşma yolları;

a-) Ne istediğini bilmemek: Ne istiyorum, ne bekliyorum, niçin istiyorum?

Çözümü: Zihinsel imajinasyon: Her şey önce zihinde şekillenir, bir ressam tablosuna başlamadan önce çizeceklerini zihninde kurar, bir çömlek ustası yapacağı eseri zihninde belirlemiştir.

b-)Kararsızlık: Başlasam mı başlamasam mı? Şunu mu yapsam bunu mu yapsam…?

Çözümü: Kararlılık: Alternatifleri elemek, gerekirse bir şeylerden vazgeçmek.

c-) Kötümserlik ve önyargılarımız: Olmaz ki, mutlaka bir aksilik çıkar, kim başarmış ki?

Bir adam, gece yarısı şehrin dışında otomobili ile giderken birden otomobilin lastiği patladı. Adam, otomobili güç bela kontrol altına alıp durdurdu. Bagajı açıp baktığında lastiği değiştirmek için krikosu yoktu.
Kendi kendine “Birinden isterim” diye düşündü.
Uzakta bir ışık gördü. “Şansım varmış ki çiftçi uyumamış. Kapıyı vurur başıma geleni anlatırım. ‘Bana ödünç bir kriko verebilir misiniz?’ diye sorarım. O da ‘Hay hay arkadaş, al işini gör fakat işin bitince geri getir’ der” diye düşündü.
Adam, çiftçinin evine doğru yürümeye başlamıştı ki evin ışıkları söndü. Bu işe canı sıkılan adam kendi kendine söylendi: “Şimdi adam yattı, rahatsız ettiğim için kızacak ve belki alet için para isteyecek. Ben de ‘Bu komşuluğa yakışmaz ama size 1 dolar veririm’ diyeceğim. O ‘Hem gece yarısı beni rahatsız edecek, hem de 1 dolar vereceksin ha? Ya 5 dolar verirsin ya da gider başka yerde ararsın’ diyecek.”

Adam kendi kendine iyiden iyiye kızmıştı. Bahçe kapısına geldiğinde söylenmeye devam ediyordu:
“5 dolar ha? Sana 1 dolar vereceğim, daha fazla vermem. Şu aksilik olmasaydı kriko gerekmeyecekti. Zararı yok, şimdi istediğin parayı vereceğim. Ama bunun düpedüz bir dolandırıcılık olduğunu unutma!”

Bu düşüncelerle evin kapısına varmıştı. Kapıyı hızlı hızlı vurdu. Çiftçi kapının üzerindeki pencereden başını uzatarak aşağı seslendi:
“Kim o? Ne istiyorsun?”
Adam durdu ve kapıya bir yumruk daha indirdikten sonra bağırdı:

“Senin de, krikonun da canı cehenneme! Malın sende kalsın!”

Çözümü: İyimserlik

d-) Özgüvensizlik ve öğrenilmiş çaresizlik: Ben yapamam, beceremem, başaramam ve güvensizlikler.

Köpek Balığı Deneyi: Bir köpekbalığı ve başka bir balık aynı akvaryuma konulmuş, ancak araya bir cam bölme yerleştirilerek birbirinden ayrılmış. Köpekbalığı acıkınca karşısındaki balığa saldırmak istemiş fakat arada cam bir bölme olduğu için cama çarpmış. Tekrar tekrar diğer taraftaki balığı yiyebilmek amacıyla saldırıp dursa da her seferinde aradaki cam engele takılmış. Karşındaki balığı yemek için 28 saat boyunca uğraşan köpekbalığı sonunda denemekten vazgeçmiş. Bir süre sonra aradaki cam bölme kaldırılmış, diğer balık yanına gelmiş ama köpekbalığı onu yememiş ve bir süre sonra açlıktan ölmüş.

Yavru Kartal: Bir zamanlar, büyük bir dağda kartallar yuva yaparlarmış. Bir kartal da dört tane yumurtası ile bu dağda yaşıyormuş.

Bir gün bir deprem olmuş ve yumurtalardan bir tanesi dağdan yuvarlana yuvarlana vadide yer alan bir çiftliğe kadar düşmüş. Bu çiftlik bir tavuk çiftliğiymiş.

Çiftlikteki tavuklar, bu değişik ve normalden büyük yumurtayı sahiplenmeye karar vermişler. Yaşlı bir tavuk bu yumurtayı ve içinden çıkacak yavruyu koruması altına almış.

Geçen günlerden sonra küçük kartal doğmuş. Çevresinde tavukları görmüş ve kendini bir tavuk zannetmiş. Bütün tavuklar da ona bir tavuk gibi davranmışlar. Ailesini de çok seviyormuş. İçinden bazen, “Ben kimim?” sorusu geçiyormuş.

Ama o bir tavukmuş. Bunu böyle bilmeliymiş.
Bir gün çiftlikte oyun oynarlarken, yukarı baktığında bir grup kartalın özgürce uçtuklarını görmüş. “Aman Allah’ım, ne kadar güzel uçuyorlar. Ben de onlar gibi uçmayı çok isterdim” demiş. “Sen bir tavuksun ve tavuklar uçamaz” demişler.

Küçük kartal, artık daha sık gökyüzüne bakıyor ve uçan kartallar gibi uçmak, özgür olmak istiyormuş. Ne zaman bu düşüncesinden arkadaşlarına, ailesine bahsetse, hep şu cevabı alıyormuş “Sen bir tavuksun. Bırak bu hayalleri”.
Zamanla, küçük kartal da bu düşünceyi kabul etmiş. Hayal kurmaktan vazgeçmiş ve hayatını bir tavuk olarak yaşamaya karar vermiş. Hayatının sonu geldiğinde de bir tavuk olarak ölmüş.

Tıpkı bu öyküde anlatıldığı gibi çevremizdeki insanların bizi yönlendirmesine izin veriyoruz. Kendimize güvenip, hayallerimizin peşinden gitmiyoruz. Belki diceksiniz ki “Oho hayallerimin peşinden gidecek olsam, iş, güç, ev, çoluk çocuk ne olur” Aslında elimizdekini kaybetmekten korkuyoruz. Kendimize güvenmiyoruz.

 Çözümü: Kendine güven

e-) Korkaklık: Bazen insan olası başarısızlığın ve hayal kırıklığının vereceği acıdan korkup başlayamaz bundan dolayı hiçbir girişimde bulanamaz.

Çözümü:  Cesaret ve ilk adımı atmak

f-) Tembellik ve Savsaklama:

Çözümü: Çaba, iradeyi devreye sokmak ve disiplin

g-) Olumsuz eleştiriler karşısında dağılmak.

Çözümü: Yeri geldiğinde eleştirilere kulak tıkamak

h-) Hemen sonuç beklemek:

Çözümü: Sabır

Bambu Ağacı:

Çin bambu ağacının yetişmesi, olumlu ısrar için güzel bir örnektir. Çinliler bu ağacı söyle yetiştirir: Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.

Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.

Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır. Akla gelen ilk soru şudur: Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bu sorunun cevabi tabii ki beş yıldır.

Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik? Bir başarının şartları her zaman çok basittir.

Bir süre için çalısın,
Bir süre tahammül edin.
Her zaman inanın
Ve hiçbir zaman geri dönmeyin.

ı-) Yapılan hatalar karşısında vazgeçmek:

Çözümü: Hatalardan ders çıkarıp vazgeçmemek

Edison’un ampulü bulmak için yaptığı binlerce deney başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ama o her başarısız deneyi bir hata olarak değil, “ampulü keşfetmeyen bir yol”, “alınacak bir ders” olarak görüyordu. Bu dersler ona ampulü keşfettirdi. Vazgeçseydi belki de ışığa çok daha genç kavuşacaktık.

Bütün bu yılbaşı dilekleri istekleri ne için? Bunları gerçekleştirdiğimizde daha mutlu olacağımızı düşündüğümüz için. Peki, kaçımız gerçekten kim olduğumuzu ve ne istediğimizi farkındayız? O zaman kaçımız bu dilekler gerçekleştiğinde mutlu olacağız?

İbn-i Arabi “nefsi doyurmaya çalışmak deniz suyuyla susuzluğu gidermeye benzer.” der

O yüzden herkesten ricam bu yıl hayatında geliştirmek istediği birkaç erdemi de yazsın. Eğer insansan bir bedene sahip bir ruh olduğunu bilmelisin. Ve her zaman arzuladığın şeyler arasında en değerlisi ve önceliklisi sahip olmak istediğin erdemler olmalı. Çünkü erdemlerin ruha aittir ve onlar her zaman seninledir.

Bu nedenle bu yıl size güzel bir hediye önerim olacak. Bu da bir Işık Kutusu. Bu kutunun içinde her gün açıp bakabileceğiniz değerli filozoflardan harika sözler var.  Bu, günümüzü hem daha anlamlı kılacak hem de erdemli bir yaşam için hepimizi motive edecektir.

Işık Kutusu gönüllüler tarafından üretilmektedir ve geliri İskenderiye Kütüphanesi’ne alınacak kitaplar için kullanılmaktadır.

Işık Kutusu’ndan sizin için seçtiğim birkaç söz:

Eğer mutlu bir yaşam istiyorsan bir ideale bağlan, insanlara ya da eşyalara değil.  Einstein

Adalet kâinatın ruhudur. Ömer Hayyam

Aşksız yaşama ki ölü olmayasın, aşkla öl ki diri olasın. Mevlana

Kahraman bedenin değil ruhun ölümünden korkar. Giordano Bruno

Ne geriye bak kızgınlıkla, Ne de ileriye korkuyla. Sadece etrafına bak. Farkındalıkla… James Thurber

İyi veya kötü insan diye bir şey yoktur. İnsanlar iyi veya kötü olmayı düşünceleriyle belirlerler.

William Shakespeare

Bir tek kişinin ruhuna dokunmak bile dünyayı değiştirmektir. Eddi Anter

Vaktinden önce mutsuz olma. Seneca

 

Işık kutusunu sipariş verebileceğiniz telefon numarası:

0222 2205166

Bulabileceğiniz adresler:

Aktiffelsefe Dernek Binası: Işıklar Mah. Gültuğrul Sok. No:6
Yaşam Pisti ve Oyuncak: Kanatlı Alışveriş Merkezi -1. Kat
Armoni Hediyelik: Arifiye mh. İbrahim Karaoğlanoğlu cd. No: 2/C Odunpazarı

2017-04-27T22:10:04+00:00