Zaman… İnsanın kaçma olasılığının olmadığı bu tuhaf boyut, kendini geniş bir alanda ifade eder ve kendi zenginliğiyle, içinde yaşamamıza ve aynı zamanda rahatça yaşamamıza izin verir.

Zamanı ölçmenin birçok farklı şekli vardır ve saatlerin yaptığı ölçüm bunlardan yalnızca biridir. Bununla birlikte kalbimiz, zekamız ve ruhumuz için zamanı anlamanın çok farklı şekilleri vardır, öyle ki bu bizde sanki farklı boyutlarda hareket ediyormuşuz izlenimini uyandırır.

Doğal olarak kısa ve uzun devirler vardır: Günlük ve anlık işleri yapmak için bir zaman, gelecekle ilgili şeyler yani çok büyük öneme sahip insani işler için başka bir zaman…

Kısa zaman saate sığar, bedenlerimizin süregelen yıpranışıyla kendini belli eder. Uzun zaman ise sadece yıpranmayan değil, ruhu sonsuzluk fikrine fikriyle temasa sokarak, onu zenginleştirendir de.

İnsan hangi zamanda yaşamalıdır? Çeşitli insani koşulları göz önünde bulundurursak, kendi ifade planlarının her biri için doğru ölçüyü bulup hepsinde birden yaşamalıdır.

Her gün zamanın içinde bir şey yapılabilir ve yapılmalıdır. Her gün,  çözülmesi ya da çözmeye başlanılması gereken küçük ya da büyük sorunlar ortaya çıkar. Her gün de kazanılması gereken yararlı bir deneyim bulunur. Her gün saatlerin ve dakikaların gösterdiği kısa aralıklar içinde bir parça büyülenebilir.

Kuşkusuz, insanın gerçek etkinliği burada bitmez ve hatta burada başlamaz bile. İnsan, günlük planlarının ve bunlarla ilgili işlerin ötesinde, ölümsüz varlık olarak, kendine uzun soluk gerektiren uzak varış noktaları belirlemelidir.

Daha fazla zamana, daha uzak bir gelecek için daha fazla hayal kurma kapasitesine ihtiyaç vardır. Hala gözlerimizle göremesek de en iç ve sutil duygularımızla önceden hissedebilen bir geleceğe duyularımızla önceden hissedilebilen bir geleceğe duyulan  inanca ihtiyaç vardır.

Bir zaman, diğer birinin akışını kesmez. Günlük olan güncel algılayış, sonsuzluğun algılanışını durdurmaz, çünkü insanda nesnel bir yön vardır. Bu her ikisi de kendi sonuç elde etme yöntemine ve kendi bekleme şekline sahiptir. Kısa zamandaki bekleyiş sabır; uzun zamandaki bekleyiş ise inançtır.

Nasıl bazı bitkilerin gelişmek için diğerlerinden fazla zamana gereksinim duymasını doğal görüyorsak, insani hedeflerden birkaç günde filizlenenler olduğu gibi çiçeklenmeleri için senelerin, o kadar çok senelerin geçmesi gereken diğerleri vardır ki, ortaya çıkan meyvenin sevindirdiği kişi bile artık aynı kişi değildir. Fakat ne fark eder?

Eğer ölümsüzlüğümüzün gerçekten farkındaysak, uzun zaman sonra gerçekleşecek düşler, kuşkusuz bizim çabalarımızın işaretini taşıyacaktır. Ve bu insanlıkta, hem dakikalarla ölçülen zaman için hem de yüzyıllarla ölçülen zaman için KARDEŞLİK değişmez bir tohum olacaktır.

Doğa, yalnızca bütün yaratıklar için iyi olan şeyleri üretmekle kalmaz; bunun yanı sıra onları en doğru zamanda sunar. Marcus AURELIUS

Bu yaşamı eylemleriyle ölçelim, zamanıyla değil. SENECA

Kök ve meyve arasında, zaman zaruridir. Çin Aforizması

Sözler de tıpkı meyveler gibi henüz olmadan yenildiğinde hazımsızlık yapar. Eğer sözler olgunluğu geçirmiş ve çürümeye başlamışlarsa, zehirleyici olurlar. Sözler, sadece, doğru zamanda sindirildiğinde, sağlıklıdır.

Her gün zamanın bir haznesidir. CERVANTES

Gerçekten bize ait olan tek şey zamandır. Başka hiçbir şeye sahip olmayan kimseler bile zamana sahiptirler. Baltasar GRACIAN

Eğer deneyimi kullanırsanız hiçbir şey zaman kaybı değildir. RODIN

Her zaman yapılabilecek şeyler, hiçbir zaman yapılmazlar. İskoç Atasözü

Zaman onları sessizce öldürürken insanlar da zaman öldürmekten söz ediyorlar. Dion BOUCİCAULT

Yarın ve yarın ve yarın, günden güne bu küçük adımlarıyla sürünerek ilerler. William SHAKESPEARE

Zaman, bekleyenler için çok kısa, korkanlar için çok hızlı, acı çekenler için çok uzun, sevinçli olanlar için çok kısadır. Fakat sevenler için zaman sonsuzluktur. Henry Van DYKE

Her şey için zaman vardır. Thomas EDISON

Kendi zamanı için en iyisini yapmış olan, tüm zamanlar için yaşamıştır. Johann Von SCHILLER

Bekleyin; zaman asla ‘’tam zamanı’’ demeyecektir. Bulunduğunuz yerde başlayın ve ulaşabildiğiniz araçlarla çalışın ve siz devam ettikçe daha iyi araçlar bulunacaktır. Napoleon HİLL

Harekete geçme zamanı  şu andır. Şuan asla bir şey yapmak için geç değildir. Carl SANDBURG

Zaman, uçar. OVİDİUS

Kötü haber, zamanın uçtuğudur. İyi haber de pilotun siz olduğunuzdur. Michael ALTHSULER